Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Marek Zágora, www.stavitele-katedral.cz

Marek Zágora, www.stavitele-katedral.cz

Praha: Středověký svět v zrcadle exempel - Dialogus miraculorum Caesaria z Heisterbachu

Nakladatelství Vyšehrad vydalo ve skvělém překladu Jany Nechutové výbor z díla Dialogus miraculorum Caesaria z Heisterbachu. Jedná se o rozsáhlý soubor středověkých exempel, krátkých příběhů mravoučného obsahu, jejichž autenticita nebyla ve středověku zpochybňována a které měly při kázáních poučit a ukázat cestu ke spáse. Caesarius jako první "vyjmul" exempla z kázání a vytvořil z nich samostatný literární žánr.

Caesarius z Heisterbachu (1180 - krátce po roce 1240) byl cisterciácký mnich, jenž je autorem řady děl, která se nám dochovala do dnešních dní. Jeho nejznámější dílo Dialogus je úzce spjato s cisterciáckým řádem a bylo sepsáno asi v letech 1219-1223 jako příručka pro vzdělávání noviců, jako "průvodce" mladého mnicha od rozhodnutí vstoupit do kláštera až do jeho smrti. Dialogus je rozdělen do dvanácti oddílů a je napsán jako rozhovor mezi novicem a mnichem, kterým je sám autor. Jednotlivá exempla na sebe navazují, takže dílo působí jako kompaktní celek. Caesarius reaguje i na politické události své doby a nevyhýbá se aktuálním tématům jako je boj o titul císaře Svaté říše římské na přelomu 12. a 13. století, křížové výpravy do Svaté země nebo soudobá kacířská hnutí.

Exempla, z nichž Caesarius řadu napsal na základě toho, co slyšel nebo sám zažil, jsou bohatým zdrojem informací nejen pro medievisty. Bohužel jednotlivé příběhy bývají často vytrhnuty z kontextu, což mění jejich původní vyznění. Na své si přijdou i historici umění, i když většina děl, která autor ve svých příbězích popisuje, dnes již neexistuje.

Nádhernou ukázkou historikovy "práce" s exemplem jako jedním ze "základních" historických pramenů je dnes již klasická studie Jeana-Clauda Schmitta Svatý chrt. Guinefort, léčitel dětí ze 13. století, jež vyšla roku 2008 poprvé v českém překladu.

 

Marek Zágora, http://stavitele-katedral.cz/praha-stredoveky-svet-v-zrcadle-exempel-dialogus-miraculorum-caesaria-z-heisterbachu/

(autor je externím doktorandem na katedře historie Ostravské univerzity)

 

Caesarius z Heisterbachu: Vyprávění o zázracích. Středověký svět v zrcadle exempel, nakladateství Vyšehrad, Praha 2009, překlad Jana Nechutová, 368 stran, doporučená cena 398 Kč

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook