Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Miliarda nejchudších - Text na záložce

Miliarda nejchudších - Text na záložce

Koncept rozvojových zemí a strategii proti chudobě ve světě je třeba zásadně proměnit. Tak zní v jádru hlavní teze této knihy. I když se postupně daří míru chudoby snižovat, existuje zhruba padesátka zemí, které se tomuto rostoucímu trendu vymykají. Zatímco země jako Indie, Čína a další jsou na vzestupu a postupně se svou životní úrovní blíží rozvinutému světu, přibližně miliarda lidí žije v zemích, které se od zbytku světa radikálně liší. Právě těm je třeba věnovat zvláštní pozornost. Tyto země se ocitly v některé z „pastí“, z nichž se samy mohou jen těžko vyprostit. Obvyklá rozvojová pomoc zde selhává, ba může situaci ještě zhoršit.

 

Prof. Collier překládá namísto „bezhlavého srdce“ konkrétní analýzy a východiska. Země „spodní miliardy“ skutečně potřebují naši pomoc, ta však musí být promyšlenější a cílenější, než jak tomu bylo dosud. Je na nás, abychom těmto zemím pomohli ven z „pastí“, v nichž uvízly: z pasti dlouhotrvajících a opakovaných konfliktů; z pasti přírodních zdrojů, jejichž výnosy znemožňují diverzifikaci exportu a paradoxně tak ekonomice škodí; z pasti zkorumpované a nefunkční vlády; z pasti špatných sousedů a pasti vnitrozemské polohy, jež izolují zemi od světových trhů. Na řadě případů Paul Collier ukazuje, že finanční či jiná pomoc nejchudším zemím může být učinná. Navíc se – řečeno jazykem ekonomie a pomineme-li další aspekty – bohatým zemím do budoucna „vyplatí“: v podobě nižších nákladů na bezpečnost, dalších obchodních možností atd.

 

Boj proti zkorumpovaným režimům a dalším „pastem“ má mít především formu mnohostranné podpory domovských reformátorů, kteří jedině mohou obrátit kurz své země a zlepšit její vyhlídky do budoucna.

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook