Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Měl jsem štěstí na lidi  »  Měl jsem štěstí na lidi - Peter Dilina (zpravodaj královéhradecké diecéze)

Měl jsem štěstí na lidi - Peter Dilina (zpravodaj královéhradecké diecéze)

Lehce vyřčené otázky

Kniha rozhovorů s Václavem Vackem (Měl jsem štěstí na lidi, Vyšehrad 2014) mi svojí strukturou a zaměřením připomíná nejčtenější román české literatury Dobrého vojáka Švejka. Hašek zaplnil svůj román gejzírem většinou veselých příhod a zdálo by se, že chtěl knihou jen pobavit.  Ale pozornému čtenáři neunikne, že příhody jsou vlastně mozaikou úděsného obrazu dehumanizované společnosti první poloviny 20. století v tragédii první světové války.

Podobně je v rozhovorech mnoho zábavných anekdot, banálních pozorování a zdá se, jakoby I otec Vacek a jeho „moderátor“ Josef Beránek chtěli čtenáře především pobavit.  Proto se kniha čte velmi lehce.  Jenže pod tímto povrchem, tvořícím jakoby kamínky mozaiky se skrývají vzrušující obrazy hledání smyslu člověka, křesťana a presbytera.

Otec Václav nemá rád slovo hierarchie, těžko mu to lze zazlívat.  Přesto si dovolím tvrdit, že jeho osobnost je hierarchicky uspořádaná jako málokterá jiná.  V samém základu jeho osobnosti je snaha být slušným člověkem. Na tomto základu je potom vrstva snahy o skutečné křesťanství a až na těchto dvou vrstvách spočívá vrstva presbytera – služebníka.

Toto je z knihy patrné, toto z ní tak říkajíc dýchá a čtenáři se nabízí nepříjemná otázka o vlastním vnitřním uspořádání, o vlastní hierarchii.  V tomto ohledu je kniha v pravém slova smyslu výchovná, činí ze čtenáře lepšího člověka už tím, že mu klade otázky, na které není snadné odpovídat.

Doporučuji tuto chutnou knížku každému, kdo se nebojí, kdo je ochoten hledat, naslouchat, pozorovat a nemít na vše hotový názor: na slušnost, na křesťanství, na službu presbytera.  Pro adepty této služby, a to nejen v katolické církvi, by kniha měla být povinným čtením.

Peter Dolina (IKD - zpravodaj královéhradecké diecéze)Zpět na knížku "Měl jsem štěstí na lidi".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook