Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Měl jsem štěstí na lidi  »  Měl jsem štěstí na lidi - Petr Kolář (Universum)

Měl jsem štěstí na lidi - Petr Kolář (Universum)

Josef Beránek, Václav Vacek

Měl jsem štěstí na lidi

Vyšehrad  2014

V době, kdy hlavním prostředkem mezilidské komunikace přestává být slovo a stává se jím obraz, recenzuje knížku Beránkových rozhovorů s Václavem Vackem nejvýstižněji fotografie na obálce. Představuje Václava, oblečeného do čisté montérské haleny s přehozenou štólou při slavení eucharistie kdesi ve volné přírodě. Před obětním stolem i za celebrantem jsou vidět jakési svazované žebříky, vypadá to na stavbu letního tábora a na to, že se v něm zahajuje slavení eucharistie. Na stole stojí skleněný džbánek s červeným (!) vínem, chléb na pateně je velký a část jej Václav už drží při pozdvihování. Je to působivá fotografie, znázorňující pokoncilní snahu o návrat od mše svaté k původnímu charakteru eucharistie. Vacek se tak konkrétně a originálním způsobem hlásí k liturgické reformě druhého vatikánského koncilu.

V textu je věnováno mnoho místa situaci v litoměřickém semináři na počátku sedmdesátých let, tedy po ukončení koncilu a zároveň v období proslulé normalizace, kdy se tam Václav připravoval na své kněžské svěcení. O situaci v tomto semináři jsem toho věděl poměrně hodně, ale tady se nabízí obsáhlý a zasvěcený text. Václavova výpověď potvrzuje mnou porůznu sebrané informace a svědectví jiných Litoměřičáků a také odpověď kaplana P. Bystřického na můj dotaz v roce 1959 ohledně kvality Litoměřic: Jestli tě vezmou, tak vydrž do svěcení, pro nic moc jiného se tam nechodí. Jestli se chceš vzdělat, musíš začít až po svěcení. Závěrem, jakoby jen povzdechem k Pánu, se Václav zamýšlí nad podmínkami, které touto cestou komunisté přichystali naší katolické církvi do doby po listopadu 1989!

Druhým zajímavým tématem rozhovoru je Václavův vztah k laikům a zvláště k jeho spolupracovnici Janě. I tady je Václav přímočarý a zdá se, že tuto chůzi po nesnadné hřebenovce zvládá dobře on i Jana.

Myslím, že by z Václava měl papež František radost, kdyby se mohli osobně setkat. Měl by radost z jeho snahy o službu a pravdivost, která si na nic nehraje; na něco takového také v té každodenní pastorační i nepastorační dřině, kterou celý rozhovor dokládá, ani není dost času.

Petr Kolář (Universum)Zpět na knížku "Měl jsem štěstí na lidi".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník