Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Mlčení 2. vyd.  »  Mlčení - Deníky_18. 2. 2017

Mlčení - Deníky_18. 2. 2017

K novince biografů Mlčení patří také strhující kniha

18.2.2017    Ústecký deník    str. 09    Kultura

    (dts)       

Přečtěte si drama

 

Severní Čechy – „Mlčení je román historický, ale autorovi nešlo jen o zachycení dobové atmosféry či sledování údělu hrdiny,“ píše v doslovu knihy japanoložka Libuše Boháčková. Pro Vyšehrad ji přeložila v r. 1987, „ve středu Endóova zájmu je slabý, zkoušený, selhávající člověk.“ Šúsaku Endó vypráví o jezuitských misionářích v Japonsku 1. poloviny 17. století. Vlivem mučení a nátlaku se zřekli víry. Sám křesťan i příslušník japonského národa citlivě líčí hledání víry a střet kultur Východu a Západu. Román po vydání (1966) získal významnou cenu. Zatímco autor i překladatelka jsou po smrti, jde do kin v ČR filmová adaptace Mlčení Martina Scorseseho; o jeho zpracování usiloval 28 let, otce Ferreiru, který se zřekl víry, hraje Liam Neeson. A po 30 letech vydává Vyšehrad Endóův mimořádný román nově s filmovou obálkou.

            Romanopisec, dramatik i kritik Endó (1923 – 1996) je příslušník tzv. 3. poválečné generace japonských spisovatelů. Rodák z Tokia dětství trávil v Mandžusku, po rozvodu rodičů (1933) jel s matkou domů. V 11 letech byl pokřtěn, což ovlivnilo jeho život. Studoval literaturu na univerzitách v Keió i v Lyonu; studium přerušila 2. světová válka, vyráběl munici. Studium v Lyonu mu komplikoval špatný zdravotní stav, musel domů. Zkušenost s náboženskou diskriminací v Japonsku, ve Francii s rasismem i nemocí se promítla do psaní. Je znám jako autor románů i her s náboženskou tematikou, jako humorista, kritik. Jeho nejvýznamnější raná próza je Moře a jed (1957; česky Vyšehrad 1980), inspirovaná 2. světovou válkou, kdy byly na příkaz japonské armády prováděny vivisekce na zajatcích z USA. Mlčení (1966) s Tanizakiho cenou mu přineslo světovou proslulost. Próza Samuraj (1980) o střetu prvních Japonců, přicházejících do Evropy se západní kulturou, má prestižní Nomovu literární cenu. Film už ve čtvrtek hrálo kino v Žatci.

 

Foto popis|

Region| Severní Čechy

Vyšlo v 10 titulech: Českolipský deník Děčínský deník, Chomutovský deník, Jablonecký deník, Liberecký deník, Litoměřický deník, Mostecký deník, Teplický deník, Ústecký deník, Žatecký a lounský deník

 Zpět na knížku "Mlčení 2. vyd.".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook