Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Město / Průvodce českou historií  »  Město - recenze na www.stavitelekatedral.cz

Město - recenze na www.stavitelekatedral.cz

Praha: Město – první svazek z řady Průvodce českou historií z produkce nakladatelství Vyšehrad

Nakladatelství Vyšehrad začalo vydávat novou řadu výpravných „encyklopedií“ nazvanou Průvodce českou historií. Autory jednotlivých svazků jsou a budou Alena a Vlastimil Vondruškovi, kteří jsou známými znalci a popularizátoři historie a života v minulosti.

Oba napsali řadu zajímavých, hlavně populárně naučných knih, v nichž umožnili široké veřejnosti nahlédnout hlouběji do naší historie, zejména pak středověku. Alena Vondrušková píše hlavně o tradičních řemeslech a lidových zvycích, Vlastimil Vondruška je v současnosti známý především svými historickými romány.

Řada Průvodce českou historií chce přiblížit život v českých zemích od raného středověku až do 18., resp. 19. století. Jednotlivé díly postupně představí různé oblasti života v minulosti. V plánu je celkem sedm svazků, po prvním dílu věnovanému městům vyjdou publikace přibližující život na vesnici, dále věnované církvi, šlechtě, výrobě, každodennímu životu a vzdělanosti a kultuře.

Autoři využívají při psaní nejen dochovaných písemných a hmotných pramenů, ale bohatým zdrojem informací jsou pro ně i pestré ikonografické prameny.

První svazek řady je věnován městům, jejich vzniku a vývoji od doby hradištní až do nástupu industriální urbanizace. Města hrála v naší minulosti nesčetněkrát významnou roli, a právě proto je jim zasvěcen první díl výpravné řady.

Text je rozdělen do celkem osmi oddílů, každý z nich je pak členěn ještě dál na četné kapitoly a podkapitoly. Toto členění je ale nutné. Čtení je to zajímavé a zároveň podnětné. Jednotlivé texty jsou psány srozumitelně, a aby byly ještě srozumitelnější, jsou součástí „slovníčky“ vysvětlující nejdůležitější pojmy.

Určitě zaujmou i četné přehledy, kupř. městských řeholních řádů nebo dochovaných městských bran, rozdělených podle staletí, kdy vznikly.

Úvodní část je věnována vývoji měst a samotnému pojmu město, co se za ním vlastně skrývá, co pod ním chápat. Následující část přibližuje hlavní proměny podoby našich měst. Celkem šest oddílů pak představuje jednotlivé stavby, které byly a jsou pro města více či méně typické.

Největší prostor je vymezen obytným stavbám od zemnice až po zděný dům. Významnou roli měly ale i další stavby, kupř. radnice, kostel, klášter, most nebo krčma. Jedním z hlavních znaků města bylo opevnění, jemuž je zasvěcena poslední část knihy.

První díl řady je doplněn bohatým a také kvalitním obrazovým doprovodem, který je nedílnou součástí textu. Právě pomocí fotografií, které jsou velkým kladem publikace, si čtenář může udělat lepší představu o tom, jakým vývojem si města prošla a co vše je s nimi spojeno. Určitě zaujmou nádherné letecké snímky vybraných měst, snímky, jež o městech rovněž mnohé vypovídají.

První svazek řady Průvodce českou minulostí Aleny a Vlastimila Vondruškových je velice pěknou publikací, kterou můžeme na jedné straně vnímat jako skutečného průvodce a na straně druhé číst od začátku až do konce. Kniha je určena široké veřejnosti a neměla by uniknout zájemcům o českou historii. Můžeme ji rovněž vnímat jako knihu tipů na zajímavé a objevné výlety po České republice. Již nyní se můžeme těšit na druhý díl věnovaný životu na vesnici.

 

Marek Zágora

http://stavitele-katedral.cz/praha-mesto-%E2%80%93-prvni-svazek-z-rady-pruvodce-ceskou-historii-z-produkce-nakladatelstvi-vysehrad/Zpět na knížku "Město / Průvodce českou historií".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook