Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Mystika a reformace / Text a dějinný kontext traktátu Theologia Deutsch - Text na záložce

Mystika a reformace / Text a dějinný kontext traktátu Theologia Deutsch - Text na záložce

Theologia Deutsch, známá též pod latinským názvem Theologia Germanica, příp. „Kniha o dokonalém životě“, patří k těm dílům, jež mocně zasáhla do duchovních dějin Evropy. Svým rozsahem je tento proslulý anonymní text z přelomu 14./15. století sice nevelký, koncentruje se v něm však celá tradice „německé mystiky“ a teologie pozdního středověku. Martin Luther, jenž tento spisek počátkem 16. století znovu objevil a vydal, napsal o něm, že kromě Bible a Augustina nic lepšího nečetl. V následujícím období dílo zažívalo skutečnou slávu: pro celé století reformace byla Theologia Deutsch přímo „učebnicí“ německé mystiky.

Rozsáhlá doprovodná studie M. Wernische vůbec poprvé podrobně mapuje dějinné působení díla až do současnosti. Všímá si jeho časového a myšlenkového zařazení, především ale vnáší nové světlo do vztahu reformace a středověké „německé mystiky“. Interpretace Lutherova díla ve vztahu k Theologia Deutsch umožňuje znovu uchopit samotné kořeny německé reformace a její původní náboj. V posledku se tak ukazují proměny vnímání křesťanské mystiky a pojímání spirituality v evropských dějinách vůbec. Stranou pozornosti nezůstává ani recepce Theologia Deutsch v Čechách, zejména u Jednoty bratrské.

První kompletní český překlad je doplněn poznámkami, které zasazují dílo do myšlenkového světa scholastiky a „německé mystiky“.

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook