Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Na čem mi záleží  »  Na čem mi záleží - Časopis Slovo a život

Na čem mi záleží - Časopis Slovo a život

autor: Milan Mrázek 

V nakladatelství Vyšehrad vyšlo pokračování edice Rozhovory nad Biblí nazvané: Na čem mi záleží. Petr Vaďura po knižním zpracování rozhovorů s Janem Hellerem (Znamení odkazující k nebi, 2007) a Janem Sokolem (Zůstat na zemi, 2008) se vrátil zpět k profesoru Hellerovi, aby mohly vyjít knižně rozhlasové pořady, které nebyly zpracovány v první knize a které byly odvysílány poté, co první kniha už vyšla a našla si své čtenáře. První knihu stihl Jan Heller ještě sám autorizovat, zatímco knihu Na čem mi záleží už nemohl číst, protože vychází po jeho smrti, o níž věřil a uvádí v knize, že nemá poslední slovo.

Stejně jako obě první knihy z edice i třetí pokračování zachovává formu rozhovoru, která pomáhá čtenáři vnímat a tak nakonec je text stravitelný a čitelný, přestože pojednává i o ne zrovna jednoduchých biblických tématech. Kniha se skládá ze čtyř částí: Ranní slova, ostatní rozhovory nad Biblí, Biblická témata a různé, kde si můžeme přečíst přepis besedy profesora Hellera se studenty různých vysokých škol na téma jak číst Bibli a dvě závěrečná osobní vyznání: „Jak se nebrat příliš vážně“ a „Na čem mi záleží“, které dalo celé knize název a ve kterém máme jedinečnou příležitost nahlédnout do jeho vnitřních motivů a hodnot.

Čtenáře vtáhne k přemýšlení nad Biblickými texty Hellerova odbornost, znalost dobových reálií a religionistiky a zároveň povzbudí živá osobní víra. Někdy až zápas víry. Od Hellera se nedočkáme laciných frází a odborné nadřazenosti. (O Starém zákoně se v knize vyjadřuje, že jej zná velice málo!?)

Do ruky se nám dostává kniha, která nám může pomoci v našem zápase o porozumění Bibli, dává nám nahlédnout do zákulisí osobního boje člověka, který se přes 50 let poctivě zamýšlel a usiloval o komunikaci s Bohem skrze Bibli, kterou si zamiloval a zvláště pak Starý zákon.

Na závěr bych rád z knihy citoval jeden výrok profesora Hellera o Bibli: „Bible je něco nesmírně zajímavého, dobrodružného a napínavého. Kde jinde máte knížku, kterou když čtete, můžete si být jist, že je v každém slovu a na každé stránce vlastně o vás samých?“.Zpět na knížku "Na čem mi záleží".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook