Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Na čem mi záleží  »  Na čem mi záleží - Jihlavské listy

Na čem mi záleží - Jihlavské listy

Knižní tipy
Jihlavské listy | 13.11.2009 | : Víkend | : 27 | : -pk-

Jan Heller: Na čem mi záleží (Vyšehrad, 2009, 318 stran, dop. cena 278 Kč)
Rozhlasové rozhovory o biblických textech, které s prof. ThDr. Janem Hellerem (1925-2008) vedl externí redaktor Petr Vaďura.
Významný český religionista, protestantský teolog a překladatel Jan Heller byl naším pravděpodobně nejznámějším znalcem Starého zákona.
V pravidelných rozmluvách v rozhlasu vysvětloval posluchačům a nyní i čtenářům nejen to, na čem mu záleží, ale i jednotlivé texty z Bible.
Vystudovaný pedagog Petr Vaďura (1962), poté, kdy odmítl podepsat učitelský slib, pracoval v dělnických profesích, po roce 1989 se stal zaměstnancem Křesťanských sborů, spolupracuje s Českým rozhlasem.
Ukázka:
Unde malum? Odkud zlo? Postava Satana v bibli má svou osobní povahu, nebo je to něco nadosobního, co se nám jen jako osobní jeví?
To je otázka, kterou si kladli filozofové odedávna, ale i ta nás přesahuje. Odpovím obrazem: Představte si, že někdo spadl do vody a neumí plavat. Topí se. Voda se mu stala zlem, něčím, co ho chce zahubit. Dokud s ní ale zápasí, nemá možnost ani předpoklad analyzovat její vlastnosti: čistotu, teplotu, bod varu apod. Dokud jsme tedy "v tom", nemáme odstup, který potřebujeme k definování. Naše pokusy popsat zlo mají tedy charakter podobenství. Já mám pro zlo slůvko, které je vystihuje velmi příhodně: zlo je mocnost. Kdybych řekl, že je to moc, mohlo by se to vykládat jako princip. Kdybych použil označení Satan, dostanu se u zosobnění k problému různých pohledů a pojetí. Když ale řeknu mocnost, vyhýbám se tím kategorii čísla, a tím se vyhýbám vytváření jakékoli hierarchie zla, do které stejně nevidím. Mocnost se nás může zmocnit a zahubit nás. Co o ní můžeme říci? Jen to, s čím máme zkušenost, totiž že zotročuje a nakonec ničí samu sebe. Nakolik je osobní a nakolik je neosobní, to je otázka perspektivy: z určitého hlediska se nám jeví jako osobní, z jiného pohledu se nám jeví jako neosobní. Slůvko mocnost se to snaží nějak shrnout dohromady. Zla se nedokážeme zmocnit v jakési pyšné svrchovanosti. Náš úkol je zápasit s ním a světlem Božího slova si dávat odhalovat to, co je opravdu zlé.
 Zpět na knížku "Na čem mi záleží".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook