Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Na rozhraní  »  Na rozhraní -Deníky_3.12.2016

Na rozhraní -Deníky_3.12.2016

 

Stejná zpráva vyšla v 10 titulech: Českolipský deník (Kultura, str. 17), Děčínský deník (Kultura, str. 17), Chomutovský deník (Kultura, str. 17), Jablonecký deník (Kultura, str. 17), Liberecký deník (Kultura, str. 17), Litoměřický deník (Kultura, str. 17), Mostecký deník (Kultura, str. 17), Teplický deník (Kultura, str. 17), Ústecký deník (Kultura, str. 17), Žatecký a lounský deník (Kultura, str. 17)

 

 

Na rozhraní, to je společná unikátní kniha dvaadvaceti předních českých odborníků

3.12.2016    Českolipský deník    str. 17    Kultura

    RADEK STRNAD       

Pro náš svět

 

„Náš svět se v mnoha ohledech ocitl na rozhraní. Stojíme tváří v tvář naléhavým problémům, které probouzejí obavy, ale i otázky,“ tvrdí Otakar Foltýn, jeden z editorů zbrusu nové knihy, důstojník Armády České republiky.

 

Česká republika – „Nedělejme si iluze, svět se nám skutečně mění doslova před očima,“ píší v úvodu unikátní knihy „Na rozhraní – Krize a proměny současného světa“ její autoři. Jsou to špičkoví čeští vědci, intelektuálové a také armádní specialisté. Ti všichni se v ní pečlivě zamýšlejí nad vážnými výzvami, kterým musíme čelit, ať už chceme nebo ne. Navazují tak v ní na loňskou mimořádně úspěšnou knihu „Povaha změny. Bezpečnost, rizika a stav dnešní civilizace.“ A vysílají svá varování. S předmluvou rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy vydal Vyšehrad.

                Tento týden Literární kavárna na Václavském náměstí praskala ve švech, došly židle a někteří autoři se museli tísnit v davu diváků. Důvodem byla nebývalá koncentrace populárních osobností včetně egyptologa Miroslava Bárty, jaderné fyzičky Dany Drábové, biologa Stanislava Komárka, historika Martina Kováře, novináře Václava Moravce či nakladatele plus badatele Jiřího Padevěta a mnoha dalších.

„Náš svět se ocitl v mnoha ohledech na rozhraní. Stojíme tváří v tvář naléhavým problémům, které probouzejí obavy a otázky,“ prohlásil na úvod jeden z editorů Otakar Foltýn, důstojník Armády ČR.

Autoři postupně představili témata, kterým se ve své knize věnují: Jaká budoucnost čeká Evropskou unii, již se Velká Británie rozhodla opustit? Co způsobí vlna imigrace a jak se k ní tedy máme postavit? Jak řešit otázku vyčerpávání přírodních zdrojů, klimatických změn a ekonomické bezpečnosti? Jakým výzvám čelí současný právní stát a jaké jsou jeho historické kořeny? A jaká má být role a podoba naší armády?

   „V první řadě chceme předložit dostatečně srozumitelné a pádné argumenty, vysvětlující, co se v dnešním světě děje a proč. Političtí představitelé často nechtějí existující či nadcházející problémy řešit, neboť je nechtějí vidět, případně se domnívají, že je nevidí a nechtějí vidět jejich voliči. A právě v tom spočívá ,jádro pudla´,“ prohlásil proslulý egyptolog Miroslav Bárta. „Aby bylo možno problémy opravdu řešit, je třeba získat na svou stranu značnou část veřejného mínění; opatření nutná pro řešení složitých problémů jsou většinou nákladná, a tedy i bolestivá. Jsou také proto pro většinu politiků ´nerealizovatelná´.

   Mnohé příspěvky v této knize přitom ukazují, že stav naší civilizace je v řadě oblastí jen málo povzbudivý. Efektivní řešení ovšem předpokládají nejen spolupráci napříč vědními obory, ale také poctivost a odvahu legitimních a respektovaných politických elit.“

 

Foto autor| Foto: Vyšehrad

Foto popis| AUTOŘI KNIHY, zleva: důstojník AČR Karel Řehka, soudce Roman Fiala, egyptolog Miroslav Bárta, jaderná fyzička Dana Drábová, biolog Stanislav Komárek, badatel Jiří Padevět a historik Martin Kovář po roce pokračují v započaté práci.

Region| Severní Čechy

 

3. 12. 2016 ceska-justice.cz: Na rozhraní – rozhovor s Karlem Řehkou: http://www.ceska-justice.cz/2016/12/karel-rehka-obrana-nasi-zeme-hodnot-a-zpusobu-zivota-je-veci-cele-spolecnosti/

 Zpět na knížku "Na rozhraní".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook