Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Nádherná teorie  »  Nádherná teorie - Deník_16.12.2015

Nádherná teorie - Deník_16.12.2015

Albertova teorie a my

16.12.2015    Ústecký deník    str. 07    Kultura regionu

    (red)       

OD JEŽÍŠKA

Severní Čechy – Skoro 10 let Einsteinovi trvalo, než vytvořil obecnou teorii relativity. Ale už se nezměnila. Po celé století ji většina fyziků pokládala za dokonalou. Je předmětem hlubokého obdivu těch, kteří měli to privilegium se s ní setkat.

            Astrofyzik Pedro Ferreira o ní napsal knihu „Nádherná teorie“ s podtitulem Sto let obecné teorie relativity. „Teorie je úhelný kámenmoderního myšlení. Do kulturních dějin se zapsala nesmazatelně, jako elegantní linie Sixtinské kaple či Bachovy suity pro violoncello,“ píše oxfordský profesor astrofyziky Ferreira v knize. V překladu Jiřího Langra ji vydal Vyšehrad.

            Před sto lety publikoval Einstein své rovnice gravitačního pole a položil tak pevný základ obecné teorie relativity, k níž některé důležité kroky učinil i za svého pobytu v Praze (1911–1912). Konečnou verzi gravitačního zákona předložil na zasedání Pruské akademie věd 25. listopadu 1915, bylo mu 36 let. „Z neznámého patentového úředníka se sklonem k drzosti, jehož obdivovalo pár specialistů z jeho oboru, se Einstein stal kulturní ikonou, kterou zvali k přednáškám do USA, Japonska a po Evropě. Jeho obecná teorie relativity, která měla své kořeny v myšlenkových experimentech, jež prováděl ve své bernské kanceláři, byla teď formulována jako nový a zcela rozdílný způsob jak dělat fyziku,“ píše Ferreira ve své knize.

 

Foto popis|

Region| Severní Čechy

 

Vyšlo v 7 mutacích: Děčínský deník, Chomutovský deník, Litoměřický deník, Mostecký deník, Ústecký deník, Žatecký a lounský deník

 Zpět na knížku "Nádherná teorie".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook