Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity  »  Obrazy z kult. dějin ruské religiozity - Aktuálně

Obrazy z kult. dějin ruské religiozity - Aktuálně

http://magazin.aktualne.cz/kultura/literatura/putna-napsal-zemanovi-knihu-jako-zdroj-informaci-o-rusku /r~68d00c12a55911e4ab15002590604f2e/ 

Putna napsal Zemanovi knihu. Jako zdroj informací o Rusku

26. 1. 13:53

Literární historik Martin C. Putna v Obrazech z kulturních dějin religiozity vysvětluje hlavní body ruských kulturních a duchovních dějin. Od svatého Vladimíra až k Putinovi a Pussy Riot.

Martin C. Putna. Martin C. Putna. | Foto: ČTK

Praha - Pohled na kulturní a duchovní kořeny, z nichž vyrůstá současná ruská politika, nabízí ve své nové knize literární historik Martin C. Putna. Na vybraných literárních a uměleckých dílech vysvětluje hlavní body ruských kulturních a duchovních dějin, které vedly od svatého Vladimíra k Vladimiru Putinovi a od jurodivých k Pussy Riot.

"Kniha Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity vychází v době, kdy Rusko prosazuje své mocenské nároky na Ukrajině a obnovuje svůj vliv ve střední Evropě včetně Česka," uvedlo o své novince nakladatelství Vyšehrad.

Putna už je profesorem. Dekret mu předal ministr Fiala

Putna už je profesorem. Dekret mu předal ministr Fiala

Literárního historika M. C. Putnu odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman

číst dále

Martin C. Putna přinese v pátek 30. ledna ve 13:00 osobně na Hrad jeden podepsaný výtisk knihy. "Bude to dar pro Miloše Zemana, aby měl napříště pro svoje výroky o Rusku a Ukrajině relevantní zdroj informací," řekl Putna.

O den dřív se uskuteční veřejné uvedení knihy a debata za účasti Martina C. Putny, Karla Schwarzenberga, Petry Procházkové a Luboše Dobrovského
v barokním refektáři dominikánského kláštera u sv. Jiljí (od 18:00).

"Konečně kniha o vývoji ruské spirituality, která vychází ze znalosti a hlubokého pochopení ruských dějin. V době, kdy se o Rusku mnoho mluví a píše, výhradně však z úhlu dnešní politiky, ať již kladně, nebo záporně, je blahodárné zabývati se samotnými kořeny," řekl ke knize Schwarzenberg. Během následujících týdnů bude autor přednášet o tématu knihy v dalších městech.

Zeman zkritizoval ukrajinské hrdiny Banderu a Šuchevyče

Zeman zkritizoval ukrajinské hrdiny Banderu a Šuchevyče

V odpovědi na dopis ukrajinistů a historiků prezident uvedl, že Bandera chtěl vytvořit na Ukrajině vazalský německý stát a Šuchevyč nechal v roce 1941 postřílet tisíce Židů.

číst dále

Putna v úvodu knihy připomíná, že české pohlížení na ruské duchovní kořeny má svoji dlouhou tradici - od romanticky rusofilské reprezentované Kollárovou Slávy dcerou přes kritickou a analytickou (Karel Havlíček Borovský: Obrazy z Rus; Tomáš Garrigue Masaryk: Rusko a Evropa) přes unionismus směřující k jednotě východní a západní církve, přes obdiv české levice (Jiří Wolker, Vítězslav Nezval, Julius Fučík) až po disent, který se snažil v samizdatu uvádět překlady zakázaných ruských autorů.

Připomíná, jak se po pádu komunismu na pražskou filozofickou fakultu vrátili rusisté dříve zavržení a začali vštěpovat studentům nové pojetí české rusistiky: "Český rusista nemá být tím, kdo miluje, obdivuje a do Čech chce přivádět všechno ruské; zvláště pak není podporovatelem ruského a sovětského imperialismu. Český rusista má být tím, kdo ruské kulturní souvislosti hluboce zná - a díky tomu je schopen je kriticky hodnotit," říká Putna.

autoři: Kultura, ČTK

 


Zpět na knížku "Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook