Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity  »  Obrazy z kult. dějin ruské religiozity - Deník

Obrazy z kult. dějin ruské religiozity - Deník

Putna přinesl na Hrad knihu o ruské historii, aby se prezident poučil

Praha – Literární historik Martin C. Putna dnes přinesl na Pražský hrad výtisk své knihy o ruské historii. Prý aby se prezident Miloš Zeman více poučil o věcech, o kterých rád mluví. Putna, který je znám jako Zemanův kritik, to řekl novinářům. Knihu převzal hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Slíbil, že si ji přes víkend přečte a v pondělí ji předá Zemanovi.

Historik Martin C. Putna přinesl na Pražský hrad výtisk své knihy Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity, ve které podává pohled na kulturní a duchovní kořeny, z nichž vyrůstá současná ruská politika. Autor: čtk

Putna ve své nové knize Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity nabízí pohled na kulturní a duchovní kořeny, z nichž vyrůstá současná ruská politika. Na vybraných literárních a uměleckých dílech Putna vysvětluje hlavní body ruských kulturních a duchovních dějin, které vedly od svatého Vladimíra k Vladimiru Putinovi a od jurodivých k Pussy Riot.

Putna své darování zdůvodnil tím, že otázky kolem Ruska a Ukrajiny jsou aktuální a současní politici a novináři hovoří hlavně o „současné rovině vztahů". „A jelikož jsem se léta zabýval ruskými kulturními dějinami, náboženskými i literárními, tak jsem si řekl, že je mojí povinností jakožto odborníka pokusit se poskytnout k tomu trochu hlubších souvislostí," řekl novinářům.

„To znamená, že věci politické, jak se dějí dnes, nevznikly dnes a nevznikly včera, ale souvisí s velmi složitým kulturním a náboženským vývojem, který začal koneckonců na Krymu ještě před 3000 lety. Takže ta kniha začíná vlastně Krymem," dodal Putna.

Napsal věnování

Do knihy napsal věnování, ve kterém vyjádřil přání, aby se Zeman „hlouběji poučil o věcech, o kterých rád hovoří". Před novináři poznamenal, že se k prezidentovým názorům již několikrát kriticky vyjadřoval, například o výroku, že válka na Ukrajině je pouhou chřipkou. Doufá, že knihou přispěje k poučenější argumentaci. Na otázku, zda Zeman potřebuje poučenější vhled do problematiky, Putna odpověděl, že je o tom „dost přesvědčen".

Knihu od něj převzal hradní mluvčí Ovčáček. Putnovi řekl, že si ji přečte a po víkendu ji předá Zemanovi. Poznamenal, že doufá, že kniha není jednostranná.

Putna patří k Zemanovým kritikům, prezident ho zase odmítal jmenovat profesorem, oficiálně kvůli jeho údajně nevhodnému chování na veřejnosti. Nakonec i po veřejné kritice dekret podepsal, nezve ale například na Hrad na oslavy rektora Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity, který se tehdy Putny zastal.

http://www.denik.cz/z_domova/putna-prinesl-na-hrad-knihu-o-ruske-historii-aby-se-prezident-poucil-20150130.html

 Zpět na knížku "Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook