Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity  »  Obrazy z kult. dějin ruské religiozity - idnes.cz

Obrazy z kult. dějin ruské religiozity - idnes.cz

http://kultura.idnes.cz/putna-napsal-knihu-o-rusku-d0z-/literatura.aspx?c=A150205_162753_literatura_ob

Martin C. Putna napsal pro Miloše Zemana knihu o Rusku

  16:50
  •  
  •  
  •  
  •  
Svoji novou knihu Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity, vydanou nakladatelstvím Vyšehrad, odnesl literární historik Martin C. Putna osobně na Hrad prezidentovi Miloši Zemanovi s odůvodněním, "aby měl prezident napříště pro svoje výroky o Rusku a Ukrajině relevantní zdroj informací".
Po zásahu kozáckých hlídek prý členky utrpěly zranění hlavy a pohmožděniny (19....

Po zásahu kozáckých hlídek prý členky utrpěly zranění hlavy a pohmožděniny (19. února) | foto: AP

Zemanův tajemník přebírá od Martina C. Putny výtisk jeho knihy.

Zemanův tajemník přebírá od Martina C. Putny výtisk jeho knihy.

Přestože se v knize zabývá celou ruskou historií, vágně vymezenou „od svatého Vladimíra k Vladimiru Putinovi“, jde mu skutečně o „obrazy“, jak jsou ostatně pojmenovány i jednotlivé kapitoly.

Tedy obrazy coby „vybrané momenty, kdy se v určitém historickém bodě ruských dějin odehrává zakládající událost některého z duchovních proudů či hnutí – jež se pak přímo či nepřímo zrcadlí ve vybraném uměleckém díle – jež zase často zpětně ovlivňuje duchovní dějiny“.

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity

Publikace tak volně navazuje na autorovy Obrazy z kulturních dějin americké religiozity (2010). Je však v jistém smyslu samozřejmě žhavější a společensky jaksi potřebnější.

Martin C. Putna je především literární historik a z tohoto oboru také z naprosté většiny vybírá pro svoji procházku kulturními dějinami Ruska příklady, ilustrující jeho úvahy. Výběrově pro ně však chodí i do jiných oborů.

Třeba do hudby ke Stravinskému nebo do filmu k Tarkovskému. Pracuje přitom komparatistickou metodou, kdy rozličné myšlenkové proudy dokládá díly napříč staletími i kulturními okruhy.

Tím, co asi běžného čtenáře zaujme jaksi „na první dobrou“, je závěrečná analýza ruské současnosti.

Ruský prezident Putin zapaluje svíčku v pravoslavném kostele.

Ruský prezident Putin zapaluje svíčku v pravoslavném kostele.

„Knihy si může psát, kdo chce a o čem chce. Avšak je to proto, že Putinův režim správně pochopil, že v dnešní době jde o knihy mnohem méně než v časech Radiščevových i Solženicynových. Že dnes jde mnohem víc o masová média, o rychlé zprávy a o vizualitu.“

Tam je také například klíč k dodnes živé kauze Pussy Riot, kterou Putna včetně překladu textu inkriminované písně, již skupina hrála při svém vystoupení v chrámu Krista Spasitele, v historickém kontextu analyzuje.

Autor:

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/putna-napsal-knihu-o-rusku-d0z-/literatura.aspx?c=A150205_162753_literatura_obZpět na knížku "Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook