Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity  »  Obrazy z kult. dějin ruské religiozity - Pelhřimovský deník

Obrazy z kult. dějin ruské religiozity - Pelhřimovský deník

Martin C. Putna míří ve středu do Jihlavy

2.3.2015    Pelhřimovský deník    str. 02    Zpravodajství

    (zm)       

Jihlava – Na středu si Muzeum Vysočiny Jihlava připravilo další besedu z volného cyklu Dějiny na vlastní kůži, tentokrát s názvem Od svatého Vladimíra k Vladimíru Putinovi, od jurodivých k Pussy Riot. Přednášet a besedovat o své nové knize Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity bude Martin C. Putna.

            Beseda se uskuteční od 17 hodin v Malovaném sále. „Kniha Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity vysvětluje hlavní body ruských kulturních a duchovních dějin, ježbyměl znátkaždý Čech, kterých cerozumět tomu,cose děje v Rusku dnes,“ přiblížila hlavní poselství knihy Dana Oberreiterová z Muzea Vysočiny Jihlava.

            Výklad, dokumentovaný na vybraných literárních a uměleckých dílech, je veden od předdějin na řeckém Krymu po současnost. Tedy, jak již bylo naznačeno, od svatého Vladimíra k Vladimiru Putinovi a od jurodivých k Pussy Riot. „Na rozdíl od většiny rusistických prací tato kniha vykládá Rusko postkoloniálně. Ne jako jednotné dějiny ruské říše a ruské spirituality, ale jako komplex národních a náboženských tradic, které spoluutvářely prostor – východní Evropy, včetně ruských kontrakultur a vlivů německých, mongolských, židovských, katolických či polskolitevských,“ doplnila Oberreiterová.

 

Tradice Havlíčka, Masaryka a Černého

 

Zvláštní pozornost je v knize věnována Ukrajině, dědici druhého Ruska. „Kniha se hlásí k tradici, kterou vyznačují Havlíčkovy Obrazy z Rus, Masarykovo Rusko a Evropa a Černého Vývoj a zločiny panslavismu,“ uzavřela Oberreiterová.

 

Region| VysočinaZpět na knížku "Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook