Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity  »  Obrazy z kult. dějin ruské religiozity - Týdeník Rozhlas

Obrazy z kult. dějin ruské religiozity - Týdeník Rozhlas

Různá Ruska, jejich sláva i běsi

Díky komunikační obratnosti prezidenta Miloše Zemana znají profesora Martina C. Putnu i ti, které by v životě nenapadlo zajímat se o dílo tohoto literárního historika a religionisty. A to je dobře, protože po nejnovější Putnově knize, která koncem ledna vyšla v nakladatelství Vyšehrad a jejíž titul  Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity zní snad až příliš „profesorsky“, by měli sáhnout nejen lidé zajímající se o ruskou kulturu, historii a náboženství, ale  všichni, kdo s napětím sledují současnou podivnou válku na Ukrajině, nerozumějí ji, mají tendenci akceptovat „ruský pohled“, leč sotva tuší, oč které straně vlastně jde.

Martin C. Putna v devatenácti obrazech, jak nazývá kapitoly své knihy, odkrývá hutným a čtivým stylem prameny a genezi ruské kultury, náboženství i státnosti. Konkrétními ukázkami z kronik a s odvoláním na další historické prameny a sekundární literaturu seznamuje čtenáře nejdříve se starověkými kulturami při Černém moři a potom s různými Rusky, jež se v uplynulém miléniu postupně vynořovaly z historie: s  Ruskem, které utvářeli Vikingové a germánská kultura stejně jako slovanské pohanství, s Kyjevskou Rusí formovanou byzantským křesťanstvím, s mongolskou Rusí, z jejíhož odkazu se na přelomu 19. a 20. století zrodila dnes Putinem propagovaná idea eurasijství, s Moskevskou Rusí, která hlásala, že je třetím Římem, s Červenou a Litevskou Rusí, jež se plně otevíraly Evropě… Souběžně vysvětluje, jaký vztah zaujímala Ukrajina-Rus a Bílá Rus k polskému státu na jedné a ruskému státu na druhé straně.

Některé z obrazů autor věnuje specifickým náboženským, kulturním a politickým jevům: pravoslavnému humanismu, ruské reformaci, sekularizaci, židovské komunitě, ruským katolíkům i liberálům, slavjanofilství a panslavismu, revoluci či „zbožnosti bezbožných“. Poutavě umí přiblížit i duchovní kontrakulturu, dávnou předchůdkyni současného disentu: staroobřadníky, jurodivé, ty pověstné blázny a běsy Ruska. U většiny vyjmenovaných fenoménů stopuje jejich vliv na duchovní a společenské klima současnosti. Díky tomu můžeme v novém světle nahlédnout i na akce Pussy Riot. Snad i proto zaslal autor jeden z exemplářů své knihy panu prezidentovi.

Bronislav PražanZpět na knížku "Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook