Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Od pádu Zdi k válce v Iráku  »  Od pádu Zdi k válce v Iráku / Nový začátek dějin - Text na záložce

Od pádu Zdi k válce v Iráku / Nový začátek dějin - Text na záložce

Reprezentativní soubor studií věnovaných historickým událostem po roce 1989 označil jejich autor, význačný německý sociolog a politolog působící řadu let v Anglii, člen britské Horní sněmovny, lord Ralf Dahrendorf, za svou „zdaleka nejdůležitější“ publikaci poslední doby. Základní tezí tohoto liberálně orientovaného myslitele je, že revoluce roku 1989 neznamenaly „konec dějin“, nýbrž jejich nový počátek po vynuceném zastavení. Jejich další směřování je otevřené, a jak autor, žák Kantův a Popperův, opakovaně zdůrazňuje, netkví v nějaké dějinné nutnosti, nýbrž je v našich rukou a na naší zodpovědnosti, jakými cestami se dějiny budou dál ubírat. Podstatný je přitom především respekt vůči principu politické svobody, k němuž se druží požadavek sociální soudržnosti a snaha o rostoucí blahobyt – to vše v rámci „otevřené společnosti“, která stále znovu ověřuje své cesty a svá řešení.

Pro českého čtenáře bude jistě zvlášť zajímavá řada postřehů a úvah spjatých s porevolučními událostmi v naší zemí, k níž autora váže nejen odborný zájem, ale také osobní přátelství. Jedním z vůdčích reprezentantů středoevropského vývoje po roce 1989 je Dahrendorfovi ostatně Václav Havel, na nějž ve své knize vícekrát odkazuje.

 

Knihu doplňuje studie o autorovi a jeho díle od českého sociologa Miloše Havelky.

 Zpět na knížku "Od pádu Zdi k válce v Iráku".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook