Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Okres na východě 1960–1989  »  Okres na východě 1960-1989 / Občané a nejnižší článek Státní bezpečnosti na příkladu okresu Havlíčků

Okres na východě 1960-1989 / Občané a nejnižší článek Státní bezpečnosti na příkladu okresu Havlíčků

Státní bezpečnost byla pevnou součástí československé reality před listopadem 1989. Existovala v souladu s pravidly fungování komunistického režimu a odrážela stav společnosti i momentální politický vývoj. V dosavadních, stále nečetných pokusech o analýzu působení tohoto fenoménu na společnost převládá zaměření na elity Státní bezpečnosti i její protivníky (odbojáře, nepřátele, disidenty), většinou na známé osobnosti v prostředí velkoměst. Dosud málo popsaná je naopak situace na periferii, mimo centra, mimo elitu hlavního města.

 

Tato publikace se proto snaží popsat různé aspekty existence Státní bezpečnosti na úrovni jejího nejnižšího článku – okresního oddělení – na příkladu okresu Havlíčkův Brod. Posláním publikace je být pomůckou, v níž lze najít nejen přehledy struktur StB a popis mechanismu jejich činnosti, ale hlavně skutečnou informaci o rozsahu a významu aktivit Státní bezpečnosti.

 

Okresní oddělení StB bylo útvarem nenápadným, ale trvale přítomným. Bylo napojeno na celý systém okresních stranických a státních struktur a organizací. Právě funkční propojení s celým systémem lokálních center moci, podniků, zájmových organizací, zkrátka s veškerými státem kontrolovanými strukturami, bylo tajemstvím jeho relativní úspěšnosti.

 Zpět na knížku "Okres na východě 1960–1989".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook