Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Opakování  »  Opakování - Text na záložce

Opakování - Text na záložce

Kierkegaard, k jehož filosofickému obrazu již neodmyslitelně patří jeho vztah s Reginou Olsen, záhy zrušené zásnuby a následné doživotní zkoumání podob lásky a jejího místa v životě, zde jako údajný autor, „ustálený“ Constantin Constantius vypráví své setkání s mladíkem sžíraným láskou. Na tomto pozadí se rýsují ambivalence a úskalí erotického života, ukazují se přechody mezi určeními existence či životními stadii. V závěru mladíkova posledního dopisu čteme jeho entuziastické vyznání.

„Ideji náležím. Když mi pokyne, následuji ji, když mne předvolá, pak čekám dny a noci, kdy mne nikdo nezavolá na oběd, kdy na mne nikdo nečeká s večeří. Když idea zavolá, pak opouštím všechno, nebo přesněji řečeno, nemám, co bych opustil, nepodvedu nikoho, nezarmoutím nikoho tím, že jsem jí věrný, můj duch nebude sklíčen, že by musel sklíčit někoho jiného. Když se vracím domů, nikdo v mé tváři nečte, nikdo na mé postavě nevyzvídá, nikdo se nepokouší vylákat z mé bytosti vysvětlení, které ani sám nemohu někomu jinému poskytnout, ať jsem již blažený v radosti či skleslý v útrapách, ať jsem život získal či ztratil."

 

Pohár opojení je mi opět podáván, již nasávám jeho vůni, již pociťuji perlivou hudbu – avšak budiž jako první vykonána úlitba té, která spasila duši, jež seděla v samotě zoufalství: budiž velebena ženská odvaha! Ať žije vzlet myšlenky, ať žije smrtelné nebezpečí ve službách ideje, ať žijí útrapy boje, ať žije slavnostní jásot vítězství, ať žije tanec ve víru nekonečna, ať žijí nárazy vln, které mne ukrývají v propasti, ať žijí nárazy vln, které mne vymršťují nad hvězdy.“Zpět na knížku "Opakování".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook