Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Paracelsica - Text na záložce

Paracelsica - Text na záložce

Novátorský lékař, oddaný alchymista, prostořeký filosof, neúnavný poutník... Takový je snad nejčastější obraz jednoho z nejvýznačnějších a nejznámějších duchů renesance, Theophrasta Bombasta von Hohenheim, zvaného Paracelsus. Čím však tento „zázračný“ lékař a plodný pisatel proslul neméně, je jeho temný a obtížný jazyk, řeč plná novotvarů a divuplných obrazů – avšak též pozoruhodných myšlenek. Vstoupit do Paracelsova světa je nesnadné, námahy cesty jsou však odměněny.

Jedním z těch, kdo toto rozpoznal a pokusil se z hlubin Paracelsova ducha vyzvednout skryté hodnoty, je C. G. Jung. Jeho dvě předkládané studie možno považovat za jakési uvedení do Paracelsa, do jeho světa, myšlení, jazyka. Uvedení jistě osobité a zajímavé i pro Jungův specifický psychologický přístup. Sám o tomto svém podniku říká:

„Mým záměrem nemohlo být než otevřít cestu, vedoucí ke kořenům a k duševnímu pozadí jeho takzvané filosofie. Vedle všeho ostatního je Paracelsus snad nejhlouběji alchymickým ,filosofem‘, jehož religiózní vidění světa stojí v protikladu ke křesťanskému myšlení a víře jeho doby – což jemu samému zůstalo skryto, nám však připadá takřka nevyhnutelné. V této filosofii jsou ovšem skryty živoucí zárodky filosofických, psychologických a náboženských problémů, které v naší době začínají nabývat zřetelnější podoby.“

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook