Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Po cestách kamenitých  »  Po cestách kamenitých - Křesťanská revue

Po cestách kamenitých - Křesťanská revue

Martin T. Zikmund, Jan Paulas a Luboš Kropáček: Po cestách kamenitých. O životě, islámu a křesťanské víře

Praha, Vyšehrad 2013, 272 stran

Se zatajeným dechem a značnou čtenářskou dychtivostí jsem na jeden zátah přečetl vyprávění o životní cestě předního českého arabisty, profesora Luboše Kropáčka. Vyprávění pozoruhodně napínavé, oživené pulzující dynamikou rozhovoru mezi vypravěčem a oběma tazateli, zastupujícími zvídavé čtenářské publikum. Na ploše jednoho mimořádně zajímavého životního příběhu se čtenář setkává s rozhodujícími událostmi druhé poloviny dvacátého století, nakolik se vepsaly do dějové osnovy životních peripetií jednoho mimořádně vzdělaného a přemýšlivého svědka a pozorovatele.

 Ve sledu inteligentně volených otázek a překvapivě otevřených odpovědí smí čtenář jako na filmovém plátně sledovat vypravěčovo dětství, dospívání a léta studií, těžký dopad komunistických represí na jeho rodinu, počátky akademické práce, nucený přechod z univerzitního prostředí k práci tlumočníka (postupně stále více ve službách politiků a diplomatů), posléze návrat na univerzitu po pádu komunistického režimu a plodnou akademickou práci posledních dvou desetiletí.

 Zároveň se čtenář průběžně dozvídá o vypravěčových odborných zájmech a o jeho cestovatelských zkušenostech, doložených hojnou kolekcí barevných i černobílých fotografií. Dočte se také o vypravěčově osobní víře a o jeho rodinném zázemí. Vyprávění se nevyhýbá ani jeho složitým vztahům s představiteli komunistického režimu ani svědectví o tom, jak se mu dařilo i nedařilo obstát v silovém poli jejich dotírání, přemlouvání a mocenské převahy.

 O tom všem hovoří profesor Kropáček opravdu neobvykle otevřeně, nijak si nenadržuje, nevymlouvá se, nehledá (jako mnozí jiní) polehčující okolnosti a všelijaká více či méně věrohodná alibi. Jeho vyprávění je myslím velmi cenným příspěvkem k rozhovoru o čestném vyrovnávání s minulostí ve vztahu k desetiletím komunistického režimu v naší zemi.

 Tím ovšem seznam pozoruhodných vlastností recenzované knížky nekončí. Luboš Kropáček totiž v několika kapitolách hovoří o hlavním předmětu svého celoživotního akademického zájmu a bádání – o islámské víře a tradici, o její historii a současných podobách a také o možnostech a úskalích soužití muslimů a sekulárních Evropanů.

 V těchto kapitolách profesor Kropáček v malém měřítku uskutečňuje přesně to, čím je díky svým knihám, přednáškám a mediálním vystoupením znám daleko za hranicemi akademického světa: vysvětluje islám české veřejnosti, ukazuje možnosti a alternativy jeho budoucího vývoje, upozorňuje na zkreslení a optické klamy, islámské víry a společenské praxe se týkající, zprostředkovává dorozumění mezi dvěma velmi odlišnými kulturními okruhy.

 Je k tomu ostatně vybaven téměř neuvěřitelně rozsáhlým jazykovým a odborným vzděláním a také vlastní poctivě promyšlenou a celoživotním rozhovorem s islámem protříbenou křesťanskou vírou. Kniha věnující se Kropáčkově životní cestě proto v poslední kapitole ústí v pozoruhodně přesvědčivé svědectví víry praktikujícího křesťana.

 Knihu nemohu než upřímně doporučit, je to strhující čtení. Martinu Zikmundovi a Janu Paulasovi, nakladatelství Vyšekrad i samotnému hlavnímu hrdinovi patří za tento skvělý literární počin srdečný dík.

Pavel HošekZpět na knížku "Po cestách kamenitých".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook