Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Příběhy o soudci Ookovi - Text na záložce

Příběhy o soudci Ookovi - Text na záložce

Napínavé detektivní příběhy ze soudního prostředí byly v Japonsku oblíbenou součástí repertoáru pouličních vypravěčů už ve středověku. Prolínala se v nich skutečnost s fantazií a byla v nich vyjádřena touha prostých lidí po spravedlnosti, po tom, aby alespoň tam zvítězilo dobro nad zlem, když už tomu tak v životě nebylo.

Hlavním hrdinou této sbírky příběhů je soudce Ooka, který byl proslulý tím, že ho nepřivedl do rozpaků ani nejspletitější případ. Bylo pro něho hračkou vyzrát nad všemi podvodníky, lakomci, zloději a zlodějíčky, i nadutými hlupáky, co ztrpčovali lidem život. Více než tehdejšími krutými zákony se řídil vlastním rozumem a citem. Není proto divu, že když se vyprávělo o Ookovi, neušlo posluchačům na tržištích a bazarech ani jediné vypravěčovo slovo.

Ooka není vymyšlená postava,

soudce tohoto jména před třemi stoletími v Japonsku skutečně žil. Zemi tehdy spravovala vojenská vláda šógunů, která podporovala mocné a bohaté rodiny.

Ooka však byl na rozdíl od ostatních soudních úředníků nejen moudrý, nýbrž i spravedlivý, a měl pochopení i pro chudého člověka. Proto na něho Japonci v těchto příbězích dodnes s láskou vzpomínají. Opředli jeho život legendou a učinili ho hrdinou mnoha příběhů. Nevadí, že dnes už nikdo ani dobře neví, který se opravdu udál a který je vymyšlený. Vždyť každý z nich je poutavým obrázkem ze života ve starém Japonsku. Děti i dospělí v této ostrovní zemi je stále ještě mají rádi. Snad potěší i českého čtenáře.

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook