Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  100 jednoduchých věcí, které můžete udělat proti Alzheimerově nemoci a úbytku paměti  »  Radkin Honzák - Lékařské listy, 20.5.2013

Radkin Honzák - Lékařské listy, 20.5.2013

Chtějí naši pacienti totéž co my a chceme jim v tom vyhovět?

Vím, že idyla čapkovských doktorů a jejich vděčných pacientů je od samého začátku spíš toužebným snem než každodenní běžnou skutečností, mám však dojem, že alespoň část z ní byla reálná a ta oblast, která snu nedosahovala, jej měla jako vzor nebo ideál.

Dávám některým pacientům svou e-mailovou adresu, pokud situaci vidím jako kritickou, protože vím, že dohnat mě telefonem je takřka nemožné; mobil nemám a pevným linkám, zdá se, lidstvo odvyklo. Před nedávnem mi po několikatýdenní odmlce napsal kdysi úzkostný, nyní ale již delší dobu srovnaný student, Bc. in spe. Obrátil se na mě „s prosbičkou“ - s požadavkem, že by si s mým požehnáním užil jaro a závěrečné zkoušky odložil na únor. Protože se jaro letos nechovalo vůbec hezky, popadla mě obava, že ten chlapec má zaručené zprávy, že se bude chovat jako blbec i nadále (tedy jaro, on už to viditelně činil), a prodlouží si trvání na rok.

Věren svým zásadám jsem odpověděl, že mám za to, že studium neslouží k prodlužování jara, nýbrž k přípravě na radostnou tvorbu HDP, že mu gratuluju ke zlepšenému zdravotnímu stavu a zlepšené kvalitě života, že už je ale nad mé profesionální zadání zlepšovat tuto kvalitu ad infinitum. Tedy že nemůže počítat s mou pomocí ve smyslu vystavování lékařské zprávy (kód 35022). Urazil se. Ne hned, až po několika marných pokusech obměkčit mě. Jest mi jen doufat, že si nebude stěžovat. Jako ta rodička, co z ideových důvodů porodila doma, pak v tom binci nemohla najít nůžky, a tak si zavolala doktora, aby přestřihl pupečník. Když pak lékař, vida tu spoušť, zajistil vyšetření a ošetření lege artis, byl popotahován. Až k smrti.

 

Dlouhá míle na cestě k důvěře a dobré vůli…

 

Mám pocit, že vztahy mezi zdravotníky (všeobecně) a pacienty se v posledních letech přiostřily, obdobně jako vztahy mezi kantory na jedné straně a kompaktní frontou žáků a rodičů na straně druhé. Vím, že k jejich zlepšení rozhodně nepomohou administrativní procedury, jakými jsou třeba informovaný souhlas, který je špatným překladem z američtiny (Čech by řekl: souhlas informovaného pacienta), ani dříve projevená přání sepsaná u notáře. Žádné úřední lejstro nikdy neusnadnilo porozumění, chybí-li důvěra.

Setkání dvou lidí bude vždy poznamenáno velkým množstvím nejistoty o tom, co může jeden člověk od druhého očekávat. Ono to do značné míry platí i pro setkání sebe samotného se sebou, se svým alter ego. Jediný způsob, kterým lze míru nejistoty snížit, je stálá, otevřená a smysluplná vzájemná komunikace, upřesňující, jak moc si vzájemně rozumíme, jak co do cílů, tak do způsobů jejich dosažení. Chce to ale dobrou vůli z obou stran.

 

Na jedné straně utrpení, na druhé idealizace…

 

Jeden citlivější kolega řekl na adresu nemocnice, kterou opustil: „To je zařízení buď pro téměř mrtvé, které tam skutečně profesionálně přivedou k životu, nebo pro úplně zdravé a odolné, kteří vydrží způsoby a zacházení personálu. Standardní pacient tam trpí jak Job.“ Na druhé straně prohlásil na margo stížností brněnský psycholog Jiří Brančík, že pacienti jsou k chování lékařů přecitlivělí. „Moc sledují seriály z lékařského prostředí. Doktory si pak idealizují.“ Většinu stížností brněnské nemocnice kontroly vyhodnotily jako neoprávněné. Uznávají ale, že je někdy těžké to posoudit. Lidé si totiž stěžují třeba na to, že je lékař nepozdravil. Nebo pozdravil, ale nepodíval se na ně…

 

Ježíši, neber mi můj invalidní důchod!

 

Pacientů, s nimiž je dohoda obtížná, je několik skupin. Jednu z nich jsem znectil ve své poslední letos vydané knize „Jak žít a vyhnout se vyhoření“. Zamysleme se nad situací chromého žebráka u brány zvané Zlatá, kterého - byl to jejich první zázrak - uzdravili apoštolové Petr a Jan. Když se domáhal peněžitého daru, pravil Petr: „Peněz nemám, ale co mám, to dám. Ve jménu Pána našeho Ježíše Krista, vstaň a choď!“ A jak řekl, tak se okamžitě i stalo. Akorát Skutky apoštolské neuvádějí, co dělal ten žebrák dál, když přišel o jediný zdroj svého výdělku a musel začít pracovat. Navíc když vlastně nic jiného než žebrat s poukazem na své defekty neuměl.

Český folklor analogickou situaci zpracoval - jak jinak než ve vtipu -po svém: Přijde Ježíš do hospody a usedne ke stolu štamgastů.

- Tam si nesedej, tam sedávaj štamgasti a jsou značně protivní, varuje ho hospodský, ale Ježíš na to nedbá.

Přijdou tři štamgasti, slepý, hluchý a jejich průvodce, a začnou do Ježíše vandrovat. Ten ale opět nedbá a dotkne se slepého.

- Děkuju ti, já vidím! Ježíš se dotkne hluchého.

- Děkuji ti, já najednou slyším!

- Na mne nešahej! zařve jejich průvodce. Zkus na mě šáhnout, hubu ti rozbiju! Já o svůj invalidní důchod přijít nechci!

Občas mě stále překvapuje, jak osoby, které rozhodně nelze označit za mentálně nadprůměrné, dokážou zmobilizovat veškerou emoční a sociální inteligenci a doslova si vynutit nejrůznější výhody. Pro mne představují ztělesnění Zweigovy věty, že nejsilnější je člověk jedné myšlenky. Ti si změnu svého zdravotního stavu evidentně nepřejí.

Pak jsou tu takoví, kteří sice říkají, že touží po změně, ale nejsou s to se rozhoupat, aby pro ni něco udělali.

 

Vyplýtvané poplatky a doplatky

 

Můj tatínek rád vyprávěl příhodu o muži stojícím před lékárnou a vylévajícím lektvar v ní nafasovaný do kanálu. Na dotaz, co a proč to dělá, odpověděl: „Nebylo mi dobře, tak jsem šel k doktorovi. Ten mě vyšetřil a předepsal lék, za to jsem mu zaplatil. Proč ne! Doktor chce bejt živ. Došel jsem do lékárny, dostal jsem lék a zaplatil. Proč ne! Lékárník chce bejt živ. A já?!? Já chci bejt taky živ!“ Podle množství vyházených léků za minulý rok, které činí čtvrt kila na osobu, úhrnně přes 250 tun v ceně vyšší než 1,5 miliardy korun, se zdá, že hrdina mého tatínka není ve svém počínání osamocený (zdroj - SÚKL, 2013). Zato všichni skuhrají nad nehoráznými doplatky a nad drahotou. Makroekonomové řeknou, že je to zanedbatelná částka. Pro mne, který si ji neumí představit na jedné hromadě, vlastně také. Co bych si s ní počal...?

Dojala mě pacientka, povoláním pedagožka, která obchází všechny štace s žádostí o prášky proti hlavě neboli analgetika. Doktor - a tady na rodu záleží - nemusí být vůbec zkušený klinik; observaci ženských nohou (DK) má v instinktech od puberty. DK paní ředitelky se lišily v délce o plných pět centimetrů. Nedal jsem jí tedy recept na Aulin, nýbrž doporučení ke kamarádovi na ortopedii. Jak mi hlásila při kontrole za tři měsíce, za celou dobu se za ním nedostala, protože nestíhala…

 

„Nesnesitelná lehkost“ zaručených metod -nekonečný příběh…

 

Všechny a všichni známe usilovné snažení našich pacientek, které jsou ochotné vystřídat několik typů zaručených redukčních diet během měsíce a nakonec skončí u vědou posvěcených postupů tohoto typu: * Když tě nikdo nevidí jíst, kalorie snědeného jídla se nepočítají.

* Když vypiješ dietní kolu a sníš čokoládovou tyčinku, kalorie se navzájem ruší.

* Když se s někým dělíš o jídlo, pokud toho sníš méně než on/ona/oni celkem, kalorie se nepočítají.

* Kalorie jídla snědeného z léčebných důvodů (horký grog, dietní škvarky, koňak na leknutí, atd.) se nepočítají.

* Rozlámané sušenky se nepočítají; při destrukci sušenky kalorie unikly do ovzduší jako kinetická energie.

* Jídla téže barvy se počítají stejně: 1 kg pistáciové zmrzliny je ekvivalentní 1 kg špenátu.

* Barva čokolády je univerzální, a tedy ekvivalentní kterékoli jiné dietní barvě.

* A nakonec úplně čerstvý literární odkaz: Timing of food intake predicts weight loss effectiveness; International Journal of Obesity, (29 January 2013): Kalorie toho, co stačíš sníst před obědem, se nejen nepočítají, ale odečítají.

Doktore, co tomu říkáte?!

 

Foto popis| MUDr. Radkin Honzák

Foto autor| Zdroj: tumbrl.comZpět na knížku "100 jednoduchých věcí, které můžete udělat proti Alzheimerově nemoci a úbytku paměti".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook