Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Na počátku všech věcí  »  Recenze České noviny

Recenze České noviny

Küng: Věda a víra nejsou v tak velkém rozporu, jak si mnozí myslí

Ilustrační foto - Listování v bibli. Ilustrační foto.

vydáno: 01.04.2011, 15:21 | aktualizace: 01.04.2011 15:32

 
 

 

 

Autor: ČTK

 

Praha - Poznatky moderních přírodních věd nejsou v tak velkém rozporu se současným teologickým a filozofickým přístupem při hledání odpovědí na otázky o původu všech věcí, jak si mnozí lidé myslí. Dokonce existují styčné body mezi přírodními vědami a monoteistickým judaismem, křesťanstvím a islámem, soudí Hans Küng, autor knihy Na počátku všech věcí. Publikaci vydalo nakladatelství Vyšehrad.

 
 
Autor soudí, že by se proto přírodní vědy a náboženství neměly uzavírat do sebe, ale měly by se zajímat o odůvodněná stanoviska druhé strany. Aktuální otázky smyslu bytí nejlépe vyniknou v tomto aktuálním dialogu moderní vědy a náboženství. Kniha Na počátku všech věcí je toho příkladem, protože její autor má nejen znalosti o současném stavu teologického myšlení, ale i přehled o nejnovějších poznatcích přírodních věd.

Na základě nejnovějších vědeckých poznatků zejména v astrofyzice a evoluční biologii, ale také v matematice a logice, se zabývá možností vytvořit jednotnou fyzikální teorii všeho, velkým třeskem, jeho fyzikálními předpoklady a důsledky i tím, co mohlo existovat před ním, tedy před vznikem vesmíru.

Vztahem vědy a víry a harmonickým propojením obou se ve svých knihách zabývá i známý český astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar. Tvrdí, že věřící přírodovědec může dnes svou víru v boha opřít o "kvalifikovaný údiv nad podivuhodným řádem materiálního světa".

Vědec podle Grygara prostě musí věřit, protože všechno nelze vědecky dokázat. "Ve fyzice a v astronomii musíte věřit, že fyzikální zákony, které člověk objevil, nebo ještě objeví, platí stejně na Zemi jako kdekoli ve vesmíru. Musíte věřit tomu, že platily v minulosti a že budu platit i v budoucnosti. Dokázat to nemůžete," řekl.

Švýcarský filozof a teolog Küng (1928) studoval tyto obory na papežské univerzitě v Římě. Působil jako profesor teologie na univerzitě v Tübingenu a papežem Janem XXIII. byl jmenován oficiálním poradcem Druhého vatikánského koncilu (1962 až 1965). Je autorem mnoha publikací, ve kterých srovnává světová náboženství, z nichž mnohé byly přeloženy do češtiny.Zpět na knížku "Na počátku všech věcí".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook