Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Úsměv lorda Ickenhama  »  Recenze MF Dnes

Recenze MF Dnes

Wodehouse je návyková droga. Ale nikdy nezklame

Mladá fronta DNES | 30.3.2011 | rubrika: Kultura | strana: 6 | autor: Alena Slezáková


Glosa: kniha 80 %

V Úsměvu lorda Ickenhama se na zámku Blandings, „vznešeném, leč nepochybně velmi výstředním anglickém sídle“, opět dějí věci.
Císařovně z Blandingsu, skvostné prasnici již třikrát oceněné stříbrnou medailí, znovu hrozí únos, její majitel lord Emsworth je stejně nemožný („blbý jak lyska“, charakterizoval ho autor P. G. Wodehouse v jiném svém románu), jeho sestra, lady Constance, tradičně nesnesitelně diktátorská.
A k tomu, přirozeně, milenecké trable mladých dvojic. Všechny komplikace má tentokrát vyřešit postarší lord Ickenham, jehož životním posláním je šířit světlo a lásku. „Prý to zavinil nějaký skaut, který vyplašil jeho matku, když ho ještě nosila pod srdcem.“
Má vůbec cenu Úsměv lorda Ickenhama, sestavený ze známých ingrediencí slavného anglického humoristy, číst? Ale samozřejmě! Wodehouseovy knihy se totiž podobají návykové droze: přesně víte, co od nich máte očekávat, a nikdy nezklamou. Pro toho, kdo je nezná, můžou být milým překvapením. (Mimochodem, v anketě o nejoblíbenější knihu českých čtenářů zvítězil Saturnin, jehož inspirací je postava z jiné Wodehouseovy série, hyperkorektní komorník Jeeves.) A ten, kdo je zná, rázem sahá do peněženky, jakmile uvidí obálku s kouzelnou kresbou Adolfa Borna, jimiž Wodehouseovy tituly obstarává nakladatelství Vyšehrad.
Možná kvůli neodolatelnému kouzlu těch potřeštěných figurek, kterými Wodehouse své romány i povídky zabydluje. Možná kvůli větám a situacím hýřícím vtipem a příjemnou ironií. Možná kvůli atmosféře staré dobré Anglie, i když i její obraz už kazí bulvární noviny.
Ale nejspíš proto, že humor nikdy nevyjde z módy. A Wodehouse ho má na rozdávání.Zpět na knížku "Úsměv lorda Ickenhama".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník