Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Gladiátoři  »  Recenze na www.stavitele-katedral.cz

Recenze na www.stavitele-katedral.cz

Praha: Film Gladiátor? Skoro vše tam bylo zmanipulované, tvrdí Roger Dunkle v knize Gladiátoři

Hollywoodský kasovní trhák Gladiátor nenabídl jen smyšlený historický příběh o vrchním veliteli římské armády Maximovi, který se chce pomstít císaři Commodovi za smrt své rodiny a neomezeného vládce Římské říše zabije v aréně Kolosea v gladiátorském souboji. V tomto filmu byla nevěrohodně podána i všechna fakta o životě a zápasech starověkých gladiátorů.

Tvrdí to velký znalec doby antiky Roger Dunkle v knize Gladiátoři, která se zásluhou nakladatelství Vyšehrad objevila na pultech knih kupectví v českém překladu. Roger Dunkle napsal vzrušující knihu o gladiátorském řemesle, a celou jednu kapitolu věnoval hodnocení, jak se toto téma objevuje v hollywoodských filmech.

Gladiátor režiséra Ridleyho Scotta dopadl téměř katastrofálně. Americký historik ocenil jen digitální napodobeninu Kolosea, která je věrohodná a divák se tak mohl podívat na arénu, jak opravdu kdysi v dobách římského císařství vypadala a fungovala.

Vše ostatní je ale silně zmanipulované! Brnění, jaké občas používá Maximus, je podle Dunkleho výplod čiré fantazie a la Barbar Conan. Někteří gladiátoři ve filmu bojují zbraněmi středověkých rytířů a nikoliv antických bojovníků. Profesionálové nikdy nezápasili s nevycvičenými zoufalci, kteří by byli do arény vehnáni, aby si možným vítězstvím vybojovali svobodu. Takové setkání by byl totální masakr.

Maximus by také nebojoval se skupinou gladiátorů, jak se nám snažil Hollywood naznačit. Přesila na jednoho byla mimo pravidla tehdejších soubojů. Zoufale nepravděpodobná je podle Dunkleho i inscenace bitvy u Zamy, kde Římané porazili Kartagiňce.

Maximovi spolubojovníci představují „barbary", tedy válečníky Kartága, a jakési ženské Amazonky tu zastupují římskou armádu. Jejich výzbroj i způsob boje odpovídá tomu, s čím se Římané sice setkali, ale nikdy si tento způsob válčení neosvojili. Aréna pro gladiátorské hry je tu tvůrci filmu mylně zaměněna za závodní dráhu pro vozataje. Prostě další z mnoha hříchů Ridleyho Scotta.

Když pak Maximus bojuje sám s galským přeborníkem Tigrisem, je očividným faulem pouštění divokých tygrů do arény. Takovou kombinaci by žádný římský organizátor her nepovolil. Gladiátor buď bojoval s jiným gladiátorem, nebo s dravým zvířetem, ale nikdy se obojí nespojovalo dohromady.

Nereálné je i to, že je Tigris v souboji zraněn sekyrou, kterou gladiátoři nikdy nepoužívali. Dunkle také tvrdí, že sama kvalita tohoto individuálního souboje neukazuje nic z gladiátorského umění a je to jen obyčejné mlácení hlava nehlava.
Zajímavé je, že tvůrci Gladiátora si najali významnou odbornici Kathleen Colemanovou z Harvardovy univerzity, která této problematice do detailu rozumí, ale vůbec nedbali na její rady. Colemanová se později vyjádřila, že s Gladiátorem nechce mít nic společného, protože to je totální hollywoodský podvrh.

„Autoři historických filmů by měli mít morální povinnost představovat minulost co nejvěrněji," tvrdí Roger Dunkle a dodává: „Pokud se věnují i fiktivním událostem, které jsou zasazené do konkrétní historie, pak by doba, kdy se tyto příběhy odehrávají, měla být zachycena alespoň uvěřitelně." Ridley Scott žel na tuto jednoduchou poučku moc nedbal.


PhDr. Peter Kováč


Roger Dunkle, Gladiátoři, Krutá podívaná ve starověkém Římě, nakladatelství Vyšehrad, překlad Kateřina Novotná, Praha 2011, 336 stran, 16,5 × 24 cm, doporučená cena 390 korun.

Internet:

http://www.ivysehrad.cz/historie-a-literatura-faktu/kulturni-historie/1922-2/gladiatori/kruta-podivana-ve-starovekem-rime

 

Roger Dunkle o své knize:

„Gladiátoři jako téma seriózního bádání? Vyloučeno. Takhle jsem to viděl před deseti lety. Připravil jsem přednášku o gladiátorech, která podle mého názoru mohla zajímat široký okruh studentů naší katedry a všech, kdo k ní mají vztah. Osobně jsem se však domníval, že gladiátoři mohou posloužit jako obecně vítaná a vzrušující výzva, ale nebyl jsem ochoten zabývat se tématem hlouběji. Byl to názor upřímný, ale i ukvapený. V době, kdy jsem připravoval přednášku, jsem zároveň vedl seminář o starověkých sportech, zaměřený na Řecko, a jen občas jsem na skok odbočil do Říma. Ze zkušenosti z přednášek jsem věděl, že řecká atletika je důležitým vodítkem k pochopení řecké kultury, stejně neodmyslitelným jako politika a filosofie, další tradiční disciplíny. Atletika nestála na okraji řecké kultury, nacházela se prakticky v jejím středu. Mohlo totéž platit i pro gladiátorské zápasy v římské kultuře? Při postupném odkrývání honosné slupky gladiátorství jsem zjistil, že odpověď zní ano. Začínalo mi být jasné, že gladiátorské zápasy nebyly pro Římany pouhým exotickým zpestřením programu, ale podívanou, která neodmyslitelně patřila k jejich kultuře, vyzdvihovala důležité římské hodnoty a byla přímo symbolem ryzího římanství."Zpět na knížku "Gladiátoři".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook