Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Rudolf Beran a jeho doba  »  Recenze z Jihlavských listů ke knize Rudolf Beran

Recenze z Jihlavských listů ke knize Rudolf Beran

Knižní tip Jihlavské listy | 3.6.2011 | rubrika: Víkend JL | strana: 19 | autor: -an


Jaroslav Rokoský: Rudolf Beran a jeho doba (Vyšehrad, 2011, 658 Kč, 912 stran)
Rudolf Beran (1887–1954), dlouholetý předseda agrární strany a předseda několikaměsíční pomnichovské československé vlády, patří mezi nejtragičtější postavy našich moderních dějin.
Rozsáhlá biografie historika Jaroslava Rokoského nabízí víc než jen životopis politika.
Beranův život je zároveň příběhem politické strany, s níž spojil svůj osud. J. Rokoský sleduje počátky agrárního politického hnutí v době před 1. světovou válkou, popisuje strukturu této strany, která v období první republiky získala rozhodující vliv v novém státě – a s ní i Rudolf Beran, prototyp stranického politika.
Jádrem knihy jsou však kapitoly věnované pomnichovskému období – druhé republice a okupaci, a také období třetí republiky (1945–1948), kdy Beranův doposud poklidný život nabral zcela jiný směr.
Za velmi podobných okolností, jen v jiném vládnoucím režimu, hrozil Rudolfu Beranovi trest smrti: v roce 1942 ho nakonec nacistický režim odsoudil „jen“ k 10 letům vězení, o pět let později soud osvobozené republiky již k letům dvaceti.
Kniha přibližuje osud hlavního protagonisty přes krizové okamžiky dějin a otevírá „třinácté komnaty“, na něž se dnes vzpomíná.

 Zpět na knížku "Rudolf Beran a jeho doba".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník