Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Rubáš pro arcibiskupa  »  Rubáš pro arcibiskupa - Psáno pro www.literarium.cz

Rubáš pro arcibiskupa - Psáno pro www.literarium.cz

Sestra Fidelma pátrá v Římě

Sestra Fidelma pátrá v ŘíměZpočátku to vypadá jako „běžná“ loupežná vražda. Ale stejně jako v mnoha dalších historických detektivkách britského autora Petera Tremayna o sestře Fidelmě se ukáže, že všechno je jinak.

Čeští ctitelé irské řeholnice a advokátky soudního dvora – a že jich jsou desetitisíce – se mohou radovat: díky Rubáši pro arcibiskupa se konečně dovídají, co Fidelma prožila v roce 664 v Římě a na co se v dalších románech, jež u nás nakladatelství Vyšehrad vydalo již dříve, naráží. Mimochodem, nenaleťte anoncím některých internetových knihkupectví, že v tomto příběhu Fidelma vyšetřuje vraždu a posléze vraždy bez svého společníka a pozdějšího manžela, saského bratra Eadulfa. Samozřejmě jsou ve věčném městě spolu, postupně se tu rodí jejich vztah a dokonce je vysoký církevní hodnostář biskup Gelasius pověří, aby pátrání vedli společně – on Sas, ona Irka.

Zavražděným mužem je totiž Sas Wighard, designovaný arcibiskup v Canterbury, a jeho údajným vrahem a zlodějem pokladu jistý irský mnich. A římští církevní činitelé včetně papeže se obávají, že tahle smrt by mohla vyvolat válku mezi Irskem a saskými královstvími, válku, do níž by tak či onak mohl být zavlečen i Řím. Důvody obav jsou složité a souvisejí mimo jiné s rozdíly mezi pravidly irské církve a římskými regulemi, které přijali Sasové.

Autor příběhů sestry Fidelmy (vycházejí v pětadvaceti světových jazycích), vlastním jménem Peter Berresford Ellis, je renomovaným historikem, v češtině jsou k dispozici mimo jiné jeho pozoruhodné knihy o Keltech nebo o Hamletovi. A právě jeho znalosti činí z románů se sestrou Fidelmou, které píše pod pseudonymem, víc než výborné historické detektivky. Jsou skvělou studií dobových mravů či církevních dějin i s jejich rozpory a plné především pro ženy neuvěřitelně zajímavých pasáží o postavení Irek v dobách, které považujeme za temný středověk. Však také je biskup Gelasius příslušně šokován, když se s Fidelmou poprvé setká, vidí suverenitu té mladé řeholnice (v Rubáši pro arcibiskupa jí je osmadvacet let) a konfrontuje její údaje o irských ženách s tím, jak jsou na tom Římanky.

K tomu, že Fidelma má asi pravdu, když konstatuje „Pak je to podivná společnost, která odmítá využít talentu poloviny svého obyvatelstva“, dospěje Gelasius až v závěru knihy, poté, co Fidelma s Eadulfem celý soubor záhad úspěšně vyřeší.

Alena Slezáková MFDnes

(Psáno pro www.literarium.cz)

 

Peter Tremayne

Rubáš pro arcibiskupa

Překlad Věra Šťovíčková Heroldová. Vyšehrad, 256 stran, cena 288 korun

 Zpět na knížku "Rubáš pro arcibiskupa".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook