Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Hovory nejen o hudbě  »  Slovácký deník

Slovácký deník

Slovácký deník | 1.2.2011 | rubrika: Slovácko | strana: 3 | autor: PETRA POLÁKOVÁ-UVÍROVÁ


Primáš cimbálové muziky Hradišťan Jiří Pavlica:

Slovácko - Primáš Hradišťanu Jiří Pavlica (57) nedávno dopsal novou knihu a chystá další hudební projekty. Přání má ale docela obyčejné: být zdravý a mít sílu pracovat a svobodně se vyjadřovat.

* Těsně před vánočními svátky se na trhu objevila vaše nová kniha rozhovorů. O čem je?

Je to kniha rozhovorů Nejen o hudbě, tak se kniha také jmenuje, a dělal ji se mnou Přemysl Rút. Protože se známe už dlouhá léta, je v ní něco z mých začátků, obsahuje i rodinné příběhy a jsou v ní zachyceny mé nejrůznější profesní snahy a plány, kterých jsem se dotknul. V žádném případě to nejsou paměti, je to spíše mozaika mých pohledů na to, čím se zabývám.

* Které ze svých úvah považujete za důležité?

Doufám, že je to pravdivý obraz věcí tak, jak je vidím a vnímám. Jsem také rád, že se knížka prodává a myslím, že je nejprodávanějším titulem nakladatelství Vyšehrad.

* Přenášíte své osobní úvahy i do písniček, které pak lidé slyší z pódia?

Určitě se to písní dotýká a já - vzhledem k tomu, že jsem spíše zpívající a hrající autor - si v repertoáru vybírám jen to, co chci zpívat. Nemusím tedy hrát a zpívat to, co nechci, což je velké štěstí. Já jsem si už kdysi dávno to, co chci sdělit, shrnul do takových tří P, a těmi jsou: pohlazení, poznání a poselství. Ve všech těch třech P se nějakým způsobem promítá můj repertoár a všechna tři P se zase promítají do repertoáru. Je to můj provázaný názor na život, na svět a umění. Jak jsem říkal, zpívám a hraji jen to, co chci.

* Ve své tvorbě jste prošel různými žánry, od lidové hudby až po tu vážnou. Co je vám nejbližší?

Mněje blízké to, že můžu lidem sdělovat něco, co považuji za potřebné, a něco, co jim pomáhá.

* Jak dlouho trvá vaše spolupráce s Hradišťanem?

Už hodně dlouho, až se sám divím. I když jsme se znali již dříve, oficiálně naše spolupráce trvá od roku 1978. Tedy něco přes třicet let. Na počátku mé tvorby byl zájem o lidovou píseň a v dnešní době je to zase směřování k vážné hudbě, která mi dává možnost vážnějších výpovědí než třeba lidová písnička.

* Jaké projekty v nejbližší době chystáte?

Dokončil jsem knihu a před Vánocemi jsem měl adventní a vánoční koncerty, ať už s filharmonií Brno nebo Zlín. Na čem aktuálně pracuji, je větší forma - lokálně instrumentální. Zatím tomu nemůžeme říkat oratorium, protože jestli to bude kantáta oratorium, ještě sám nevím. Má název Brána poutníků a vzniká pro česko-německo-polský orchestr mladých talentovaných lidí, studentů konzervatoří a akademií. Měla by mít premiéru ještě letos na podzim, takže práce je dost.

* Máte nějaký nesplněný sen?

Chtěl bych být živý a zdravý a mít sílu pracovat a svobodně se vyjadřovat k tomu, k čemu chci.Zpět na knížku "Hovory nejen o hudbě".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook