Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Solidarita napříč hranicemi - Text na záložce

Solidarita napříč hranicemi - Text na záložce

Československo a NDR v období před rokem 1989 byly režimy v mnoha směrech blízké, spojovala je podobná struktura společnosti a hospodářství, srovnatelná životní úroveň i sdílený odpor ke Gorbačovově reformní politice. Podrobnější pohled pod příkrov vládnoucích režimů ale odhaluje vedle podobných rysů i zajímavé odlišnosti. Silnější postavení a větší angažovanost evangelické církve, existence Nezávislého mírového hnutí a obecně větší otevřenost pro informace z demokratického světa, to všechno podstatně ovlivňovalo i činnost východoněmecké opozice.

Předkládaná kniha na základě rozsáhlého pramenného výzkumu a množství rozhovorů s protagonisty opoziční činnosti v ČSSR a NDR představuje hluboký a poutavý ponor do skutečnosti a zkušenosti disentu v obou zemích. Autor sleduje motivy a důvody, jež vedly k rozhodnutí aktivně se angažovat proti režimu, rozebírá složitý vztah opoziční sféry na jedné straně k vládnoucí moci, na druhé straně k okolní společnosti. Důsledný komparativní přístup umožňuje srovnávat jednak formy a způsoby opoziční práce, jednak metody represivní činnosti bezpečnostních aparátů obou zemí – Stasi a StB.
Pro českého (a slovenského) čtenáře je bezesporu zajímavé také poznání, jak klíčové události našich dějin daného období – pražské jaro a sovětská invaze v roce 1968, Charta 77 – ovlivnily a inspirovaly úsilí o proměnu společnosti v sousední zemi.

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook