Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Stěhování národů a sever Evropy  »  Stěhování národů a sever Evropy_Ústecký deník_18.4.2017

Stěhování národů a sever Evropy_Ústecký deník_18.4.2017

Vyšlo v 10 titulech severních Čech: Děčínský deník, Chomutovský deník, Jablonecký deník, Liberecký deník, Litoměřický deník, Mostecký deník, Teplický deník, Ústecký deník, Žatecký a lounský deník

 

Po stopách historie. Víte, jak to bylo s Vikingy?

18.4.2017    Ústecký deník    str. 09    Zábava

    RADEK STRNAD       

Severní Čechy – „Stěhování národů a sever Evropy/ Vikingové na mořích i pevnině“ je kniha z Vyšehradu, která ukazuje obávané dobyvatele překvapivě i jako milovníky poezie, ság a výtvarného umění.

            Slovo „Vikingové“ je někdy vykládáno jako „obyvatelé fjordů“. Dost pramenů užívá to slovo jako „bojovníci, nájezdníci, námořní lupiči“. Jací byli ti „divocí kořistníci, barbaři“, o nichž doboví historikové tvrdili, že žijí jako zvířata? Publikace zkušené historičky Jarmily Bednaříkové podává plastický obraz života a myšlení dětí polárních nocí.

            Kniha, navazuje na předchozí autorčiny svazky ke stěhování národů. Nyní představuje germánské obyvatele raně středověké Skandinávie jako účastníky jedné z největších migrací historie. „S Vikingy už nemáme spojen jen obraz plenění a válečných hrůz.

Vidíme v nich i populaci, vynikající ve výstavbě a ovládání lodí, v mořeplavbě a objevování nových pevnin i ostrovů, schopnou rychlé a úspěšné spolupráce s jinými etniky; zdatné obchodníky, jejichž rukama procházelo zboží od Grónska po východní oblasti bagdádského chalífátu; společnost s bohatou ústní tradici, z níž čerpala pozdější historická i umělecká díla, výtvarné umění, které nám dál pomáhá poznávat denní život Vikingů, milovala poezii, rozvinula osobitý básnický jazyk, “ píše Bednaříková. V publikaci seznamuje se složením vikinské společnosti, postavení ženy v rodině, právem vikinského období, vojenstvím i vikinskými loděmi, způsoby obživy, vztahy seveřanů jinými národy.

            A také, že Vikingové i Normané – Muži ze severu, germánští obyvatelé raně středověké Skandinávie, byli pár staletí postrachem velké části západní, východní i jižní Evropy. Jejich éra, poznamenaná vpády, strachem a nejistotou, v mnohém připomínala dobu velkého stěhování národů na sklonku antiky. Vikingové byli i zemědělci, obchodníci, řemeslníci, umělci a vynikající mořeplavci i objevitelé.

 

Foto popis|

Region| Severní ČechyZpět na knížku "Stěhování národů a sever Evropy ".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro/léto 2018

Ediční plán
Jaro/léto 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook