Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Tanečnice Manon a další texty  »  Tanečnice Manon a jiné drobné texty - Ceny tvůrcům knih krásných a nejkrásnějších

Tanečnice Manon a jiné drobné texty - Ceny tvůrcům knih krásných a nejkrásnějších

Brněnský deník | 22.4.2009 | : Kultura | : 21 | : PETR KOVAŘÍK

Praha/ Už celých osmdesát let uplynulo od prvního ocenění nejkrásnějších knih u nás. S tímto nápadem přišel už roku 1928 Spolek českých bibliofilů a v následujícím roce jej realizoval a oceňoval pak knihy až roku 1941. Nápad pak obnovil až roku 1965 Památník národního písemnictví jako Československé nejkrásnější knihy. Právě dnes ceny za nejkrásnější knihy uděluje spolu s ministerstvem kultury jako Nejkrásnější české knihy roku 2008. Oceněné knihy jsou vystaveny v Malé výstavní síni PNP v Praze na Strahově od zítřka do 7. června a ceremoniál udílení cen se bude konat dnes od 15 hodin v Letním refektáři strahovského kláštera premonstrátů.
Do letošního ročníku byl přihlášen rekordní počet 248 knih od 129 nakladatelů, z nichž porota vedená Klárou Kvízovou vybrala po třech knihách pro každou ze šesti kategorií. První cena v těchto kategoriích je zároveň Cenou ministra kultury.
Zvláštní pozornost vždy budí kategorie posluchačů výtvarných a polygrafických škol, neboť přináší neotřelé nápady a naznačuje nové přísliby. V této kategorii uděluje Cenu Arna Sáňky (pojmenovanou po slavném bibliofilovi) Památník národního písemnictví. Letos tuto cenu získává absolvent Ateliéru Ilustrace a grafika na pražské VŠUP Martin Kubát za svou práci Je večer, vypusťte čerta!. Tu si sám napsal, nakreslil a svázal v počtu 30 výtisků.
Spolek českých bibliofilů se letos po desítkách let ke svému původnímu nápadu rovněž přihlásil a poprvé uděluje cenu Vojtěcha Preissiga. Získal ji reprint unikátní bibliofilie Josefa Váchala Šumava umírající a romantická, kterou nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka připomnělo nejlepší tradice českých autorských knih. Vydalo ji moderní technikou ve dvou různých vydáních. To větší je ve stejné velikosti, jako knihu kdysi vytiskl sám Váchal a podle slov nakladatele jde o největší českou knihu.
V šesti hlavních kategoriích posuzuje publikace nejprve porota technická a poté porota výtvarná, nicméně, jak řekl člen poroty a ředitel PNP Zdeněk Freisleben, jsou knihy posuzovány jako celek, tedy z hlediska obsahu, výtvarného i polygrafického zpracování. Speciální ceny kromě toho uděluje ještě za ilustrace Spolek českých umělců grafiků Hollar, za grafické řešení TypoDesignClub a Svaz polygrafických podnikatelů za polygrafické zpracování.
Výběr vítězných knih je v posledních letech pořád náročnější nejen pro stále se zvyšující počet přihlášených děl, ale i pro stále rostoucí výtvarné a polygrafické zpracování. V tomto směru se česká knižní produkce má čím chlubit. Proto bývá kolekce vítězných knih součástí veletrhů Svět knihy v Praze či Libri Olomouc, ale bude vystavována i v zahraničí.

***

Hlavní ceny
Vědecká a odborná literatura
Architekti SIAL, Miroslav Masák
(ed.), (K. Kerlický - KANT)
Krásná literatura
Soubor prací Antoina de Saint-
Exupéry (Vyšehrad)
Literatura pro děti a mládež
Prahou kráčí lev, Alena Ježková,
Michaela Kukovičová (Práh)
Učebnice a didaktické pomůcky
Balíček „Comenia script“, Radana
Lencová (S. Doležal - Svět)
Knihy o výtvarném umění, obrazové
a fotografické publikace
Invaze 68, Josef Koudelka
(Torst)
Katalogy
Tance a slavnosti 16.-18. století,
Andrea Rousová (ed.),
(Národní galerie v Praze)
Cena Arna Sáňky (Studijní práce
posluchačů výtvarných a polygrafických
škol)
Martin Kubát: Je večer, vypusťte
čerta! (VŠUP)
Cena Spolku českých umělců
grafiků Hollar
Petr Nikl za ilustrace: ke knize
Jělěnovití (Meander)
Cena Vojtěcha Preissiga (Spolek
českých bibliofilů)
Nakladatelství Ladislav Horáček
- Paseka za knihu Josefa Váchala
Šumava umírající a romantická
Cena TypoDesignClubu
Petr Babák za grafické
zpracování publikace
Projektil 2002/2008
(GJF a Architectura)
Cena Svazu polygrafických podnikatelů
Tiskárna Trico, Praha, za zpracování
publikace Petra Nikla Orbis
pictus aneb Brána do světa tvořivé
lidské fantazie (WALD Press)

Foto popis| Z TĚCH NEJKRÁSNĚJŠÍCH. Nahoře zleva: Obálky vítězných knih v kategorii Vědecká a odborná literatura a Knihy o výtvarném umění. Dole zleva: práce Martina Kubáta (Cena Arna Sáňky) a rytiny Chrudoše Valouše z jeho knihy Chrudošův mix přísloví (3. cena v kategorii Literatura pro děti a mládež). Repro: PNP
Region| Jižní Morava


Zpět na knížku "Tanečnice Manon a další texty".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook