Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Tanečnice Manon a další texty  »  Tanečnice Manon a jiné drobné texty - Nejkrásnější knihy? Tady jsou

Tanečnice Manon a jiné drobné texty - Nejkrásnější knihy? Tady jsou

Internet Media Monitoring - NEWTON Media, a.s.
http://www.newtonmedia.cz

Mladá fronta DNES | 22.4.2009 | : Kultura | : 8 | : KLÁRA KUBÍČKOVÁ

Cenu Vojtěcha Preissiga má Váchalova Šumava, bodoval Exupéry, Koudelka a nový balíček písma

Praha - Rekordní počet přihlášených titulů, tedy celkem 248 a nově udělená Cena Vojtěcha Preissiga pro nejzdařilejší bibliofilii. To je v kostce letošní ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2008, kterou pořádal Památník národního písemnictví už po čtyřiačtyřicáté.
Jeho zástupci včera představili celkem devětadvacet oceněných knih, dnes odpoledne udělí v pražském strahovském klášteře autorům ceny. „Úroveň přihlášených knih je rok od roku vyšší, jak s ohledem na výtvarné řešení knih, tak i jejich grafickou podobu. Dorůstá navíc generace mladých tvůrců, kteří se mohou směle rovnat se zavedenými autory,“ uvedla předsedkyně letošní poroty grafička Klára Kvízová. Podle jejích slov je stále těžší zvolit ty skutečně nejkrásnější.

Od Invaze ke lvovi V šesti kategoriích a dalších pěti samostatných okruzích odměňovaných speciálními cenami bodovaly i knihy nominované na čerstvě udělenou Magnesii Literu. Mezi prózou vyhrála Exupéryho Tanečnice Manon z nakladatelství Vyšehrad, kterou ilustroval Jan Hísek a graficky upravil Zdeněk Ziegler, v kategorii obrazových publikací Koudelkova Invaze 68, která vyšla v Torstu.
Z katalogů byly podle poroty nejkrásnější Tance a slavnosti 16.-18. století, tedy katalog k výstavě pražské Národní galerie. Mezi dětskými knížkami zvítězil titul Prahou kráčí lev Michaely Kukovičové a Aleny Ježkové, na třetím místě se objevily i Literou ocenění Šrutovi Lichožrouti.
„Velmi významným počinem je balíček, který zvítězil v kategorii učebnic a didaktických pomůcek. Jde o Comenia script, tedy nové písmo, které navrhla Radana Lencová a podle něhož by se měly učit děti psát,“ vysvětlila předsedkyně poroty s tím, žeministerstvo školství zvažuje jeho zavedení do písanek.
Zvláštní kategorii tvoří Cenou Arna Sáňky odměňované knihy z dílny studentů polygrafických a výtvarných škol. Letos v ní zvítězilMartin Kubát s autorskou knihou Je večer, vypusťte čerta! „Jsem překvapený a dojatý, vůbec jsem nečekal, že by moje kniha mohla cenu získat,“ řekl včera skromně Kubát, který studuje v Ateliéru ilustrace a grafiky VŠUP u Juraje Horvátha.

Váchal nemá obdoby Úplnou novinkou letošních nejkrásnějších knih je cena udělovaná Spolkemčeských bibliofilů pojmenovaná po malíři, ilustrátorovi, grafikovi a tvůrci písem Vojtěchu Preissigovi. Tu získala Váchalova Šumava umírající a romantická z nakladatelství Paseka. „Počet přihlášených knih v této nově vzkříšené kategorii byl sice velmi nízký, o to jasnější volbou však reprint Váchalovy knihy byl,“ uvedl šéf bibliofilů Martin Dyrynk. Původní Váchalovo vydání z roku 1931 čítá sedmdesát barevných dřevorytů a nemá ve světě obdoby.
Výstava složená ze všech umístěných knih začíná v pražském Památníku národního písemnictví ve čtvrtek. K vidění bude i na veletrhu Svět knihy a na podzim v Moravské galerii v Brně.


Zpět na knížku "Tanečnice Manon a další texty".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook