Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Už je to za mnou  »  Už je to za mnou - Svět ženy

Už je to za mnou - Svět ženy

Tip Světa ženy

Osobní zpověď o boji s anorexií přináší ve své knize Už je to za mnou/Anorexie a jak se s ní vyrovnat novinářka Michala Jendruchová (vydalo nakladatelství Vyšehrad).

KOMENTÁŘ ODBORNÍKA Mgr. Irena Kulhánková, speciální pedagožka, psychoterapeutka, Praha Mizející kila štěstí nepřinesou Poruchy příjmu potravy (mentální anorexie a bulimie) jsou fenoménem moderního světa plného dostatku. Jako jedna z možných příčin vzniku těchto poruch se nabízí jistá „překrmenost“ společnosti (dostatek v materiálnu, přebytek v jídle) a oproti ní naopak nedostatečné „nasycení“ psychických potřeb. City a péče o vnitřní svět každého jedince stojí v pozadí, naopak v popředí je důraz na nadměrný výkon, perfektní zvládání životních situací a dokonalost. Na emoce je velmi málo prostoru, dokonce když je někdo projeví, považuje se to za selhání. Dosažení ideálu krásy je rovnítkem životního úspěchu. Panuje názor, že kdo je krásný, je oblíbený mezi lidmi, má ve společnosti zajištěné dobré místo... S tím pak souvisí vlastní sebevědomí: „Budu-li štíhlá, budu dost dobrá, lidé mě budou uznávat, mít rádi, všechny mé vnitřní potřeby dojdou naplnění.“ Pacientkám se pak těžko vysvětluje, že ani sebenižší váha jim tento pocit nikdy nepřinese, naopak se stanou na hubnutí a zabývání se vlastní váhou závislé a postupně zabíjí sebe samotnou. Poruchy příjmu potravy lze jen velmi obtížně vyléčit svépomocí, cestu ven z trápení je třeba hledat u odborníků.

 

Kde hledat pomoc * www.anabell.cz. * www.asociaceppp.eu * Centrum pro poruchy příjmu potravy při Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN, Ke Karlovu 11, Praha 2, tel.: 224 965 335

 

Foto popis| Strach z jídla někomu přijde nenormální. Mně zničil půlku života.

 

O autorovi| Podle příběhu Karolíny L. zpracovala Jana ŽáčkováZpět na knížku "Už je to za mnou".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook