Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  U kolébky Evropy  »  U kolébky Evropy / Odkaz antického Říma - Text na záložce

U kolébky Evropy / Odkaz antického Říma - Text na záložce

 

Ve své poutavě napsané knize s příznačným názvem U kolébky Evropy se Werner Dahlheim zabývá tématem, které je v dnešní době aktuální: Co je vlastně Evropa, kam sahají její kořeny a kudy probíhají její hranice. Tuto otázku se snaží zodpovědět z hlediska zasvěceného znalce starověkých dějin.

U počátků evropské civilizace stojí podle Dahlheima antický Řím jako vzor městské kultury a státního uspořádání. Autor líčí snahu Římanů o vytvoření jednotného impéria a ukazuje, jak se systém vlády a správy vyvíjel od doby prvního císaře Augusta po dobytí západní části impéria „barbary“, a vliv ideálu pokojného soužití (pax Romana) sleduje do středověké Evropy. Všímá si rovněž rozhodujícího setkání římské kultury s křesťanstvím, jež se v pozdějších dobách stává nositelem „klasických hodnot“.

K antice se Evropa obracela vždy, když hledala novou cestu do budoucna. W. Dahlheim ovšem k tomuto „znovuobjevování Říma“ přistupuje s lehce ironickým nadhledem a dokládá, že přílišná idealizace řeckých a římských vzorů může vést k jakési zmrtvělosti.

 Zpět na knížku "U kolébky Evropy".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook