Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Ugaritské náboženské texty  »  Ugaritské náboženské texty - Text na záložce

Ugaritské náboženské texty - Text na záložce

Město Ugarit (Ras Šamra v dnešní Sýrii) bylo významným přístavním městem severní Syropalestiny od neolitu do počátku rané doby železné. Archeologický průzkum zde započal v roce 1929 a postupně bylo objeveno velké  množství hliněných tabulek popsaných unikátním hláskovým klínopisem, který byl záhy rozluštěn. Nejzávažnější jsou tabulky s obsahem literárním (mýty, legendy a žalmy) a administrativně náboženským (liturgie a seznamy obětí). Tyto náboženské texty poskytují jedinečný vhled do západosemitského myšlenkového a náboženského prostředí těsně předtím, než v něm vykrystalizovalo židovské náboženství. Ugaritská náboženská literatura je tak pozoruhodná nejen sama o sobě, nýbrž i jako nejvýznamnější pramen pro pochopení Starého zákona. Hlásí-li se naše kultura k židokřesťanským kořenům, pak ugaritské texty nám odhalují samu jejich prehistorii a přímé počátky.

Předkládaná kniha je po padesáti letech první českou monografií o Ugaritu. Zároveň jde o první rozsáhlý komentovaný překlad ugaritských textů do češtiny.Zpět na knížku "Ugaritské náboženské texty".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook