Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Umlčené hlasy - Text na záložce

Umlčené hlasy - Text na záložce

 

Rok 1992 prožila Zlata Filipović v úkrytu v Sarajevu. Deník, který si začala psát jako bezstarostná dvanáctiletá dívka, se stal deníkem válečným – záznamem zkázy, která ji obklopovala, a svědectvím o životě dítěte ve městě pod palbou. Zlatin deník nakonec vyšel knižně v 35 jazycích a dodnes se čte na školách po celém světě.
Zlatina životní zkušenost stála u zrodu unikátního projektu. Společně s Melanie Challenger strávily dva roky sbíráním válečných deníků z celého světa, z nichž mnohé nikdy nebyly publikovány nebo byly dávno zapomenuté. Proto editorky nazvaly svou knížku Umlčené hlasy. Autory v ní obsažených deníků jsou děti či mladí lidé do dvaadvaceti let, kteří od roku 1914 do současnosti zažili nejrůznější válečné konflikty, války občanské nebo světové. Stejně jako Deník Anny Frankové se i Umlčené hlasy rázem staly bestsellerem. Působivost této knihy spočívá mimo jiné v tom, že zachycuje události nejen dvacátého, ale i jednadvacátého století.

 

„Z hlasů dětí v této knize si můžeme udělat představu, nakolik dokážou válečné hrůzy zmrzačit nevinnost dětství a zničit to nejcennější, co každý národ má – své děti.“ (Olara A. Otunnu) Válka – slovo, které se vyskytuje v historii lidstva už odnepaměti. Skrývá v sobě bolest, utrpení, smrt. A také lidskou nepoučitelnost. Kniha, kterou držíte v ruce, je unikátní výpovědí dětí a mladých lidí, kterým válka zničila domov a dětství. Deníky jsou svědkem jejich zoufalství, zmatenosti, pocitů nespravedlnosti a bolesti, ale i každodenních událostí, snahy žít normálním životem, dospívání, naděje, humoru, plánů do budoucna…

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook