Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  V dobrých rukou  »  V dobrých rukou - salesiánský magazín

V dobrých rukou - salesiánský magazín

5 / 2013, rubrika Recenze

Pavel Hošek v dobrých rukou

Rozhlasový pořad pro ČRo Vltava Ranní Slovo vymyslel koncem devadesátých let Petr Kolář SJ a koncipoval jej jako rozhovor dvou odborníků nad biblickým textem. Po Kolářově odchodu do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání převzal Ranní Slovo v roce 2003 Petr Vaďura. Výběrem hostů pokračoval ve stopách svého předchůdce, avšak potlačil roli moderátora na pouhého tazatele a hostu svěřil mnohem větší plochu.

Mezi hosty pořadu byli a jsou naši přední biblisté – Jan Heller (+), Petr Pokorný, Pavel Filipi, Jiří Beneš, Martin Prudký, Jiří Mrázek, Petr Chalupa a Mireia Ryšková. Kromě nich však jsou zváni i kazatelé – Miloš Rejchrt, Ladislav Heryán, Jáchym Gondáš a Vojtěch Soudský. Hosty Ranního Slova jsou však i další naši odborníci a vysokoškolští pedagogové, jako je Jan Sokol, Pavel Hošek a Ivan Štampach.

Seznam hostů ukazuje, že pořad vždy měl a má výrazně ekumenický charakter.

Pořad se mnoha posluchačům zapsal do paměti především díky charismatické osobnosti a neopakovatelnému šarmu profesora Hellera, který svým vysokým hlasem vždy s nadšením a

s přesvědčením dával duchovní přeznačení obtížným místům ze Starého i Nového zákona a svým kazatelským uměním strhával k pozornosti v neděli ráno, kdy mnozí ještě spí. Z rozhovorů s ním vyšly dvě knihy dialogů s Petrem Vaďurou u nakladatelství Vyšehrad, a to Znamení odkazující k nebi a Na čem mi záleží. Zatím posledním z těchto přepisů jednotlivých pořadů je kniha V dobrých rukou – Rozhovory nad Biblí s Pavlem Hoškem, učitelem na ETF UK v Praze a kazatelem Církve bratrské. Oba autoři knihy se „dobře poslouchají“. Tazatel Petr Vaďura vyniká přesnými formulacemi, a když ho člověk sleduje už pár let, je vidět, že už je v Bibli dávno doma a že se odborníkům na biblické texty stal rovnocenným partnerem. Pavel Hošek není strhující svým hlasovým témbrem nebo „vzrušeným tremolem“, ale vyznačuje se vycizelovanými formulacemi, dokonalou znalostí biblických textů a toho, čemu se v jazyce odborníků říká „intertextualita“, tedy vzájemné provázanosti jednotlivých biblických textů. Zároveň umí záživně vykládat i zdánlivě nudné nebo bezbarvé texty. Z jeho výkladů je zřejmé, že dnešní čtenář nebo posluchač biblických textů skutečně potřebuje uvedení, upřesnění, zasazení Božího slova do kontextu života a způsobu prožívání a uvažování dnešního člověka, že Bibli není možné prostě vzít a číst jako romány Alexandra Dumase. Hošek se vyzná také v moderní literatuře (napsal knihy o C. S. Lewisovi) a zároveň v židovské teologii (Židovská teologie křesťanství), takže jeho záběr není jednorozměrný, jako je tomu občas u „čistých“ biblistů.

Z jeho výkladů člověk najednou chápe, že se nás historicky vzdálené texty Písma týkají: „Bůh je vášnivý, milující, který se někdy nad svým lidem trápí, jindy nad ním pláče, jindy dokonce ,láskou umlká, jásá a plesá‘. Ano, prorok Sofonjáš se nebojí říci, že Bůh nad svým lidem tancuje radostí. A přestože to může pohoršovat něčí filosofický vkus, Bible na této osobní, ba vášnivé povaze Hospodina trvá.“

Pavel Hošek je typickým příkladem vytříbené protestantské kazatelské školy, která spojuje vzdělanost se sdělností a zároveň přesností myšlení. V jeho řeči není pořád nějaké „hmm“, nebo „já si myslím“, „podle mě“, „když tak o tom přemýšlím“, jako je tomu v případě některých katolických kazatelů, kteří v Ranním Slově také vystupují. Jeho biblické výklady jsou nejen zasvěcenými komentáři k jednotlivým biblickým textům, ale také výborným úvodem do křesťanství pro každého, kdo by chtěl nahlédnout do jeho šíře a tajemství.

Zdeněk Jančařík

Pavel Hošek – V dobrých rukou, vydal Vyšehrad, Praha 2013.

Odkaz na pořad ČRo Vltava Ranní Slovo: www. rozhlas. cz/nabozenstvi/ rannislovoZpět na knížku "V dobrých rukou".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook