Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  V Mitfordu je nejlíp  »  V Mitfordu je nejlíp - Český dialog_8.2015

V Mitfordu je nejlíp - Český dialog_8.2015

http://www.cesky-dialog.net/clanek/6905-v-mitfordu-je-nejlip/

V Mitfordu je nejlíp

Eva Střížovská 8 2015 Knihy česky

Knížka americké autorky Jan Karonové je osmá knížka, kterou napsala o městečku Mitford a jeho obyvatelích. Už to svědčí o oblíbenosti toho tématu. Hlavní hrdina těchto knížek otec Timothy Kavanagh je kněz (tady už však důchodce) a člověk, který rád pomůže každému, kdo je v nouzi. Se svou ženou Cynthií mají krásný manželský vztah. On se tváří trochu jako nemotora, ale Cynthie ho vždy v jeho pochybách ujsití, že tomu tak není. Jeden druhého povzbuzuje v jeho činnostech. Když se dozvěděl, že jeho otec, který už nežije, zplodil nemanželského syny Henryho, hned se za ním rozjel do Irska a snažil se zachránit jeho život darováním  kostní dřeně.

Otec Tim odmítne návrh biskupa, aby se vrátil do kostela. Sblížuje se víc a víc s obyvateli městečka a pomáhá jim. Stane se například ze dne na den úspěšným knihkupcem, Mikulášem, obnovitelem zchátralé kostelní zahrady a nenápadným i když nápaditým vychovatelem problematického Sammyho, jednoho ze svých adoptivních synů.

Zapřisáhlým ateistům mohou vadit časté  modlitby otce a jeho ženy, i když jsou vesměs krátké, věcné a úspěšné. Autorka však vládne vtipným a poutavým jazykem, osoby i zvířata (starý pes Barnabáš, noblesní kočka Violeta a kocourek Truman)  jsou popsány plasticky a přitažlivě. Knihu jsem přečetla o dovolené, což je nejlepší doba pro její čtení, řekla bych.

Vydalo nakladatelství VYŠEHRAD.

Eva Střížovská

 Zpět na knížku "V Mitfordu je nejlíp".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook