Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Vesnice / Průvodce českou historií  »  Vesnice - www.stavitele-katedral

Vesnice - www.stavitele-katedral

Praha: Vesnice – druhý svazek z řady Průvodce českou historií Aleny a Vlastimila Vondruškových

Nakladatelství Vyšehrad vydalo druhý svazek z řady Průvodce českou historií, která přináší výpravné „encyklopedie“, věnované životu v českých zemích od raného středověku až do 19. století. První díl byl věnován městům, druhý díl je zasvěcen vesnicím.

Autory druhého svazku jsou stejně jako u prvního Alena a Vlastimil Vondruškovi, kteří jsou znalci historie a života v minulosti. Oba napsali již řadu populárně naučných knih, v nichž umožnili široké veřejnosti nahlédnout hluboko do naší historie. Alena Vondrušková píše především o tradičních řemeslech a lidových zvycích, Vlastimil Vondruška je v současnosti známější svými úspěšnými historickými romány.

V řadě Průvodce českou historií by mělo vyjít celkem sedm svazků. Po dílech věnovaných městům a vesnicím jsou plánovány publikace přibližující církev, šlechtu, výrobu, každodenní život a vzdělanost s kulturou.

Při psaní druhého dílu využili Vondruškovi zejména dochovaných hmotných pramenů, které podávají největší svědectví o životě na vesnicích. Hojně čerpají ale i z dochovaných písemných a bohatých ikonografických pramenů.

Jak už bylo výše uvedeno, je druhý svazek výpravné řady věnován vesnicím, a to od doby hradištní až po nástup mechanizace v zemědělství. Musíme si uvědomit, že po dlouhou dobu naší historie žila většina obyvatel na vesnicích.

Samotný text, který téma vesnic zcela nevyčerpává, je rozdělen do celkem deseti oddílů, každý z nich je pak podobně jako u prvního dílu členěn ještě dál na četné kapitoly a podkapitoly.

Čtení je to opět velice zajímavé a hlavně podnětné. Téma vesnic je velice široké a během čtení každý narazí na řadu pojmů, které nikdy neslyšel. Součástí jsou však výkladové slovníčky, které nás formou srozumitelného textu spojeného s názornými fotografiemi seznamují s nejdůležitějšími pojmy, které se v knize objevují. Čtenáře stejně jako v prvním svazku zaujmou i různé přehledy, kupř. typů vesnických pozemků nebo tradičního polního nářadí.

Úvodní část je věnována vývoji vesnic a také samotnému pojmu vesnice, co se za ním skrývá, co pod ním chápat. Následuje část přibližující hlavní proměny podoby vesnic. Velká pozornost je vymezena pojmu usedlost a jejím základním stavebním prvkům. Podstatná část je pak věnována historickým a regionálním rozdílům lidové vesnické architektury v Čechách a na Moravě, které jsou představeny na příkladech vybraných regionů.

Celkem v pěti oddílech představují autoři jednotlivé stavby, které byly a jsou pro vesnice typické. Velký prostor je sice vymezen vesnickému domu, ale nezanedbatelnou roli hrály a hrají i hospodářské budovy (stodola, chlév, špýchar a další). Přiblíženy jsou i stavby obecní (rychta, krčma, škola), panské (tvrz, zámek), církevní (kostel, fara) a technické (mlýn, kovárna).

Závěrečná kapitola je věnována zemědělství, které by si však jistě zasloužilo větší prostor, ale je možné, že tomu tak bude v některém z dalších dílů.

Druhý svazek řady Průvodce českou historií je stejně jako díl věnovaný městům doplněn bohatým a hlavně kvalitním obrazovým doprovodem, který je důležitou součástí hlavního textu. Jsou to fotografie, které můžeme považovat za velké plus celé publikace. Právě s jejich pomocí si každý čtenář udělá ucelenější představu o životě na vesnicích.

Druhý díl výpravné encyklopedie z dílny Aleny a Vlastimila Vondruškových je pěknou publikací, kterou můžeme vnímat jako skutečného průvodce, v němž můžeme listovat a hledat jednotlivé informace, dokonce nás může inspirovat k objevným toulkám po České republice. Kniha se ale zároveň dá číst od začátku až do konce, a je to vskutku poučné čtení. Publikace je určena široké veřejnosti a neměla by uniknout žádnému zájemci o naši minulost. Již nyní se můžeme těšit na třetí svazek, který by měl být věnován církvi.

 

Marek Zágora

http://stavitele-katedral.cz/praha-vesnice-%E2%80%93-druhy-svazek-z-rady-pruvodce-ceskou-historii-aleny-a-vlastimila-vondruskovych/Zpět na knížku "Vesnice / Průvodce českou historií".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook