Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Všichni žijem´v blázinci - Deník

Všichni žijem´v blázinci - Deník

Psychiatr Radkin Honzák: „Všichni žijem' v blázinci“

21.2.2015    Ústecký deník    str. 08    kultura z regionu

    RADEK STRNAD       

Tím si je renomovaný psychoterapeut naprosto jist. Souhlasíte?

KE ZBLÁZNĚNÍ

 

Severní Čechy – Radkin Honzák (*1939) je muž vzdělaný a vtipný. Už padesát let naslouchá lidským strastem, své celoživotní poznatky shrnuje do věty „člověk vydrží víc než zvíře, jenmudát příležitost“.

 

Kde že to žijeme?

 

V nové knize „Všichni žijem' v blázinci“ (vydal Vyšehrad), kterou mají i knihkupectví na severu Čech, radí, jak přežít současnost. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který vedeme, i nad společností, kde duchovní rozvoj pokulhává za technickým.

            Co nám to přinese? Pomohou psychofarmaka k pocitu štěstí? Nejsou některé nové choroby spíš zlozvyky? Proč se mlčí o odvrácené straně papírových plen? Je psychoterapie ztracený čas? Jsou teď u vesla psychopati? Proč umíráme v nemocnicích – tedy tam, kde nechceme?

 

Nic povzbudivého

 

Témata rozhovorů nejsou moc povzbudivá, Radkin Honzák se jich ale ujímá s nadhledem i lehkou ironií. Vtipně komentuje fenomény dneška, které se, jak říká, „příčí Matce přírodě a psychiatrům zajistí dostatek pacientů i do budoucna“.

            „Z návštěvy u doktora zapomene pacient hlavně to, co dělat nechce, protože by mu to kazilo život. My doktoři jsme nosiči nemilých, nepohodlných, nepříjemných zpráv. Přijít do mého kvartýru architekt a kázat mi, že mám přemalovat všechny zdi jinak, vyhodím ho. A my kecáme pacientům do života mnohem drsněji! To je násilí. Proto musí být nemocný naladěn na to, že mi chce uvěřit a udělat změnu,“ vysvětluje lékař.

 

Když vás naštvou...

 

„Poctivě vzato, neuděla­li kýžené změny kvůli sobě, protože mu z hloubi duše záleží na tom, aby se uzdravil, a podstupuje je trpitelsky kvůli manželce či dětem, nemůže mu to odhodlání vydržet. Stačí, aby ho potomci nebo žena dřív či později něčím naštvali, a hned má důvod se na to vykašlat. Člověk musí zkrátka vzít sám sebe jako významnou osobu, která si zaslouží změnu se slušným výsledkem,“ tvrdí Radkin Honzák, zkušený psycholog i psychiatr, muž s padesátiletou praxí.

            Jeho knihu, kterou lze brát jako návod k lepšímu pochopení dnešního světa, doprovázejí humorné ilustrace Miroslava Bartáka.

 

Foto popis|

Region| Severní Čechy

 

Stejná zpráva vyšla také v dalších 6 titulech: Děčínský deník, Chomutovský deník, Litoměřický deník, Mostecký deník, Teplický deník, Žatecký a lounský deník

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook