Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Vykoupení krví  »  Vykoupení krví-Knihcentrum.cz_1.8.2016

Vykoupení krví-Knihcentrum.cz_1.8.2016

Vykoupení krví je brilantní historická detektivka, ve které v roli Velkého detektiva exceluje sestra Fidelma. Její případy jsou silně návykové čtení, a pokud si přečtete jeden román, budete se okamžitě shánět po dalších. Fidelma oslňuje dedukcemi jako Sherlock Holmes, sarkastická je jako Nero Wolfe a znalosti práva by jí mohl závidět i Perry Mason.
 
Sestra Fidelma je literární dítko anglického historika a spisovatele Petera Tremayna (1943). Tremayne se věnoval studiu keltské kultury a svou sérii s excentrickou sestrou Fidelmou zasadil do Irska v 7. století. Pod jménem Peter Tremayne publikoval 55 knih a právě Fidelma mu přinesla celosvětový úspěch. Ačkoliv jde o sérii, není nutné číst jednotlivé romány postupně. Zápletky jsou na sobě nezávislé, a pokud se někde objeví postava z předešlých knih, autor vám několika stručnými větami nastíní, co je dotyčný zač a při jaké příležitosti se s ním sestra Fidelma setkala.

Pokud začnete novinkou „Vykoupení krví“, nic se neděje. Navíc sama Fidelma říká, že v tomto příběhu se setkala s nejzamotanější zápletkou ve svém životě. Jestliže se v této sérii něco vyvíjí, pak je to soukromý život Fidelmy. Ta byla původně řeholnicí a svá detektivní pátrání prováděla v rámci profese advokátky. Protože jde o atraktivní a citlivou (to ale před ní neříkejte) ženu, vystoupila z řádu a provdala se za Eadulfa.

S Eadulfem mají tříletého synka a Eadulf plní funkci jakéhosi Watsona. Své ženě přihrává na smeč a pokládá jí otázky, které by jí rád položil čtenář. V knize se to hemží odbornými termíny a historicismy, které Fidelma vysvětluje manželovi, ale ve skutečnosti jsou tyto vysvětlivky určené především čtenářům. Díky tomu vám nic nebrání vychutnat si příběh, který je plnokrevnou detektivkou. „Vykoupení krví“ má nejblíže klasické detektivce – hádance, a kdyby se podobný příběh odehrával v dnešní době, šlo by jej zařadit mezi špionážní nebo politické thrillery.

Příběh začíná ve chvíli, kdy neznámý mnich zaútočí během hostiny na krále Colgúna, bratra advokátky Fidelmy. Řeholník se na krále vrhne s nožem a jeho poslední slova se týkají ženy, jejíž jméno nikomu nic neříká. Zraněný král je odnesen do svých komnat a Fidelma coby jedna z nejvyšších advokátek v zemi se okamžitě pouští do pátrání. Případ se komplikuje, zápletek i podezřelých přibývá a čtenář bude mít pocit, že každý, s kým se setká, musí být pachatel. Ono mezi námi – nebudete tak daleko od pravdy. Tremayne se nemazlí ani se čtenáři ani se svými postavami. Díky tomu je kniha nadupaná dějem a nemůže se stát, že by někdo vyřešil všechny záhady, které tu jsou.

Fidelma opouští hrad a vrhá se do pátrání i v zemích, kde žijí její nepřátelé. Její úřad by jí měl zajistit bezpečnost, ale co byste chtěli mezi barbary? Velký prostor tu dostala církev a její významní představitelé. Autorovi není nic svaté, proto se připravte na to, že zločinci budou pocházet z rozličných společenských vrstev. Jak postupuje vyšetřování, záhad a zápletek přibývá. Téměř každý intrikuje a chybět nebude ani zločin starý několik let.

Čtenář bude mít před očima všechny stopy k řešení, ale zároveň s nimi vám Tremayne předhodil desítky falešných stop, které vás přivedou na scestí. Jednotlivá tajemství Fidelma odkrývá postupně, a když se dozví něco nového, ihned to zakomponuje do toho, co už ví. Čtenář bude žasnout a celou knihu zhltne na jedno posezení. „Vykoupení krví“ je skvělá ukázka toho, jak má vypadat čtivá a inteligentní detektivka.

Autor: Veronika Černucká

 Zpět na knížku "Vykoupení krví".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook