Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Vykoupení krví  »  Vykoupení krví_MF Dnes_2.10.2015

Vykoupení krví_MF Dnes_2.10.2015

Nejen detektivky. Svědectví o mravech i době

2.10.2015    Mladá fronta DNES    str. 10    Kultura

    Alena Slezáková       

Ze záplavy nových knih na trhu vybíráme tentokrát tři výborné detektivní romány, v nichž nejde jen o pátrání po vrahovi.

 

13 hodin 80 %

 

Stejně jako jeho předchozí česky vydaná Ďáblova hora dokazuje i román 13 hodin, že Jihoafričan Deon Meyer patří ke špičkám žánru. Jeho detektiv, alkoholik Benny Griessel, už 156 dní abstinuje. Slíbil to manželce, která ho kvůli alkoholu vyhodila z domu.

            Oslaben touhou po pití se musí pokusit zachránit mladou Američanku, ukrývající se někde v Kapském Městě před skupinou mužů, kteří zabili její kamarádku. A navíc vyřešit vraždu známého hudebního manažera. Výjimečná kniha skvěle zachycuje i jihoafrickou realitu s přetrvávajícím napětím nejen mezi černými a bílými, ale i mezi jednotlivými černošskými kmeny. Vydalo nakladatelství MOBA.

 

Vykoupení krví 75 %

 

Irsko, rok 670. „Pamatuj na Liamuin!“ vykřikl mnich, než zabořil nůž do těla krále Colgúa před očima desítek lidí, kteří se u krále sešli na hostině. Kdo jiný než Colgúova sestra, právnička Fidelma, a její manžel Eadulf by měl zjistit mnichovu totožnost a motivy jeho násilného činu?

            Těžce zraněný Colgú si na žádnou Liamuin nevzpomíná. V již osmnácté česky vydané knize o Fidelminých dobrodružstvích Peter Tremayne opět vystavěl napínavý příběh, v němž jde Fildelmě a jejímu muži o život. A jak je u tohoto britského historika dobrým zvykem, obohatil děj spoustou poznatků o tehdejším irském způsobu života, náboženství a právním systému. Vydal Vyšehrad.

 

Poprask u Čínské zdi 70 %

 

Román se odehrává prakticky ve stejné době jako Vykoupení krví, ale na druhém konci světa, a jeho francouzský autor Frédéric Lenormand jím dokázal, že je důstojným nástupcem Roberta van Gulika, který do evropské literatury uvedl postavu soudce Ti.

            Tentokrát je Ti vyslán na západní hranice říše, aby dohlížel na opravu Velké čínské zdi. Je v ní totiž díra a posádkové město hrdě nazvané Největší vítězství ohrožují Turci. Navíc v něm někdo zabíjí přední osobnosti. Soudce musí nejen odhalit vraha, ale zajistit také ochranu obleženého obyvatelstva. Při pátrání mu pomáhá i jeho manželka. Chytrou knihu s dobře popsanými čínskými reáliemi vydal Garamond.

 

O autorovi| Alena Slezáková, redaktorka MF DNES

2.10.2015Zpět na knížku "Vykoupení krví".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook