Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Výživou proti rakovině - ČTK

Výživou proti rakovině - ČTK

Kanadští lékaři: Vhodná strava pomáhá prevenci vzniku nádorů

Praha 11. prosince (ČTK) - Vhodně zvolená strava se může stát prostým a účinným prostředkem v prevenci a léčbě rakoviny, zároveň může působit i léčebně. Vyplývá to ze závěrů kanadských onkologů Richarda Béliveau a Denise Gingrase, jejichž kniha Výživou proti rakovině byla dnes v českém překladu představena novinářům.

"V ČR je velmi dobrá diagnostika a léčba již vzniklých zhoubných nádorů, chabá je však úroveň prevence ve vědomí odborníků i laiků. Přitom právě jídlem můžeme do těla dostat jak prospěšné, tak i škodlivé látky," vysvětlil děkan Lékařské fakulty brněnské Masarykovy Univerzity Jan Žaloudík.

Autoři knihy uvádějí, že se velké množství protirakovinných látek nachází nejen v zelenině a ovoci, ale i v jiných potravinách. Například v zeleném čaji, kurkumě nebo čokoládě. Běžná strava, v níž nechybí zelenina, ovoce a nápoje, jako je zelený čaj a červené víno, je už schopna dodat organismu potřebnou dávku těchto látek.

Podle Žaloudíka v ČR onemocní nádorem v průběhu života každý třetí občan. Každý čtvrtý pak na rakovinu umírá. "Při výběru potravy a nápojů jsme každý sobě lékařem, preventistou, ale bohužel i hrobníkem," uzavřel lékař.

Autor knihy Richard Béliveau je vedoucím Katedry prevence a léčby rakoviny na Univerzitě v Montrealu, kde také přednáší biochemii. Jeho kolega Denis Gingras je badatel specializující se na onkologii v Laboratoři molekulární medicíny montrealské nemocnice Sainte-Justine.

Tomáš Tománek mkv

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook