Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Výživou proti rakovině - Vlasta

Výživou proti rakovině - Vlasta

BOBULE CHUTNAJÍ A LÉČÍVlasta | 20.7.2011 | rubrika: Krása - pro zdraví | strana: 26 | autor: ZDENA LACKOVÁPříroda je v létě štědrým dárcem léčivých rostlin. Lesní plody mají navíc tu výhodu, že nejen prospívají zdraví, ale také výborně chutnají.

Možná jste to zažili sami,nebo vám o tom vyprávěly vaše babičky. V letních měsících bývaly jejich pravidelnou svačinou borůvky, jahody či maliny, které jim poskytoval les. Poměrně obvyklé bylo také obědvat chleba s máslem, ale namísto obložení sýrem či šunkou byly k dispozici zase jen sladké bobule. V tomto případě však chudoba rodin prospívala jejich zdraví.
Během posledních dvaceti let odborníci podrobně prozkoumávají vlastnosti přírodních barviv obsažených právě v bobulovinách. Lékařské studie dospěly k jasnému závěru, že rostlinné látky -flavonoidy a proantokyanidiny (modré a červené pigmenty) mají pro lidský organismus velký význam. „Vysoký obsah proantokyanidinů v drobném ovoci je příčinou jejich značného antioxidačního potenciálu,“ píšou kanadští doktoři Richard Béliveau a Denis Gingras ve své knize Výživou proti rakovině (nakl. Vyšehrad). Antioxidanty jsou důležité v boji s volnými radikály čili nestabilními molekulami kyslíku. Ty v těle narušují zdravé buňky a mohou i vyvolat rakovinné bujení. „Ze všech analyzovaných plodů se na první místo v obsahu antioxidantů řadí borůvky, v těsném závěsu se drží maliny, ostružiny, jahody a brusinky. Až se značným odstupem se umístily další druhy ovoce a zeleniny, které lidé konzumují mnohem pravidelněji.“
Nebylo by tedy od věci, vrátit se do dob, kdy hlavním letním pamlskem nebyla zmrzlina, ale právě především lahodné lesní plody.

BORŮVKY

Nezaměnitelná chuť a modrofialová barva. Po staletí se sušené borůvky i jejich listy používaly k léčbě nejrůznějších chorob, včetně kurdějí (choroba z nedostatku vitaminu C), při infekcích močových cest a při ledvinových kamíncích. Čaj ze sušených borůvek se doporučuje při průjmech a vychlazený na kloktání při zánětech v ústní dutině. Asi nejznámější léčivou vlastností borůvek je jejich ochrana zdraví očí. Už během druhé světové války modré plody využívali piloti britského letectva. Konzumace borůvek totiž jakoby zázrakem snižovala únavu očí, zlepšovala ostrost vidění a pomáhala lépe vidět ve tmě. Proantokyanidiny z borůvek pomáhají regeneraci sítnice a tím očím dodávají novou energii a snižují jejich únavu.

NÁŠ tip

Zkuste Tablety Strix Forte, které obsahují kromě výtažku z borůvek navíc ochranný komplex luteinu a dalších čtyř antioxidantů. Ten brání oči před škodlivými účinky UV záření a věkem podmíněnou makulární degenerací.

BRUSINKY

Z brusinek se dnes získávají výtažky s vysokým obsahem proantokyanidinů, které brání bakteriím ulpět na sliznici močových cest, tím je napomáhají vylučovat z močového ústrojí, a brání tak vzniku zánětu. „Nejčastěji doporučuji naředit 75 mililitrů 100% koncentrovaného brusinkového džusu v 1,5 litru vody a pít směs během dne. Touto cestou člověk přijímá dostatečné množství proantokyanidinů obsažených v brusinkách a zároveň do sebe dostane dostatek tekutin,“ říká MUDr. Viktor Vik z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. „K dosažení podobného efektu se však hodí jakákoliv forma brusinek. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 28 gramů sušených nebo 375 mililitrů čerstvých amerických brusinek.“

NÁŠ tip

K nejsilnějším brusinkovým přípravkům na našem trhu patří Barny´s SuperCranberry z kanadských brusinek. Pro případy akutních infekcí močových cest u dětí starších než půl roku se hodí tekutá forma přípravku Uroval Mega Brusinka sirup.

MALINY

Na malinách si prý s oblibou pochutnávali už bohové na Olympu. Voňavé plody byly odedávna využívány v tradičním lékařství. Stejně jako jahody mají vysoký obsah účinné protirakovinné látky -kyseliny ellagové - a jsou výborným zdrojem vitaminu C, E, fosforu a vlákniny. Není nad čerstvé plody, u konzervovaných malin v sirupu či džemu jejich pozitivní vlastnosti klesají. Malinová šťáva podle přírodní medicíny pročišťuje zažívací systém a zmírňuje některé dětské choroby a záněty močového měchýře. Používají se jako prostředek ke snížení horečky, prospívají při mírnění průjmu, zažívacích poruch a revmatismu. Předpokládá se, že čaj z malinového listí posiluje děložní svalstvo, a pokud je pravidelně užíván v posledních třech měsících těhotenství, údajně pomáhá zkrátit dobu porodních bolestí a celkově usnadňuje porod.

NÁŠ tip

Listy maliníku a ostružníku, které obsahuje Bio Čajánek Malinový, výborně působí na dětské zažívání. Čaj je určen dětem od ukončeného 9. měsíce věku.

JAHODY

Obsahují ze všech bobulovin největší množství vitaminu C. V lidovém léčitelství se jahody užívaly stejně jako maliny k pročištění organismu. Indiáni kmene Ojibwa používali výluh z listí jahodníku při pokaženém žaludku, ale i při průjmech. Slavný švédský botanik Linné byl přesvědčen, že mu intenzivní léčba jahodami ulevila od záchvatu dny. A francouzský filozof Fontenelle, který se dožil sta let, přičítal svou dlouhověkost každoročním jahodovým kúrám. Jahody mohou u některých lidí vyvolat alergickou reakci a vyhnout by se jim měli lidé, kteří mají střevní choroby, protože zrníčka jahod mohou být dráždivá.

NÁŠ tip

Úplně nejlepší jsou čerstvé jahody, ať už lesní, nebo zahradní, se šlehačkou. Plody se dobře mrazí, proto si udělejte zásoby a dopřejte si chutný dezert i po skončení jahodové sezony.

Jedny bobulky navíc

Arónie, lidově nazývaná „černý jeřáb“, je všestrannou léčivou rostlinou. Ačkoli je u nás poměrně málo známá, vévodí na prvním místě v seznamu zdraví prospěšných druhů ovoce. Plody tohoto keře mají zdaleka nejvyšší naměřený obsah proantokyanidinů. Několik lékařských studií prokázalo ochranný účinek arónie na činnost jater a žaludku a její protizánětlivé schopnosti. Arónie má rovněž schopnost zamezovat množení bakterií a virů, stimuluje imunitní systém organismu, a brzdí tak růst zmutovaných buněk některých druhů rakoviny. Při prevenci a léčbě diabetu stabilizuje arónie hladinu cukru v krvi. K dostání je u nás například přímo lisovaná šťáva z plodů arónie (100% džus Premium). Doporučuje se konzumovat 100 ml kvalitní šťávy denně. Jelikož je stoprocentní šťáva natrpklá, je dobré ji pít po jídle, v klidu a pomalu po doušcích.

Foto popis| Jsou sladké a plné vitaminů i blahodárných látek
Foto autor| Foto THINKSTOCK. CZ a archiv firem

O autorovi| PŘIPRAVILA: ZDENA LACKOVÁ

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook