Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Vzdálená Evropa?  »  Vzdálená Evropa? - Daniel Herman, Universum_25. 3. 2019

Vzdálená Evropa? - Daniel Herman, Universum_25. 3. 2019

Anton Otte, Josef Beránek

Vzdálená Evropa?

Vyšehrad 2019

 

V roce osmdesátých narozenin kanovníka Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Mons. Antona Otteho vychází knižní rozhovor, který mapuje jeho život a tak trochu i dějiny česko-německých vztahů v druhé polovině 20. století a počátkem století našeho.

Život A. Otteho je opravdu do značné míry dějepisem našich novodobých dějin. Narodil se 15. srpna 1939 v místní německé rodině ve Vidnavě. Po válce rodina nebyla odsunuta, mohla sice zůstat doma, ale Antonův otec byl lidovým soudem v Opavě odsouzen k trestu smrti. Následky těchto dějů se mladému Antonovi nesmazatelně vepsaly do života.

Po maturitě v roce 1957 nedostal doporučení ke studiu na vysoké škole. Pracoval až do svého odchodu za příbuznými v Západním Německu roku 1960 v textilce v Krnově. V Německu vystudoval teologii a roku 1967 přijal v Bamberku kněžské svěcení. Působil v různých pozicích v duchovní správě, jako učitel náboženství a v letech 1980–1998 jako vězeňský kaplan v Bayreuthu a Norimberku.

Po pádu železné opony byl rovněž uvolněn pro pastorační službu v ČR a postupně se stále více vracel do staré vlasti. Vedl pražskou kancelář Ackermannovy obce (Ackermann-Gemeinde / AG), která již od konce čtyřicátých let usiluje o usmíření a navazování přátelských vztahů mezi Čechy a Němci. Za tuto svou neúnavnou činnost obdržel Anton Otte řadu ocenění u nás i v Německu. Oceněn byl např. Řádem T. G. Masaryka, Křížem za zásluhy SRN, Bavorským křížem za zásluhy, Medailí smíření AG, cenou časopisu Listy „Pelikán 2010“ i čestným občanstvím rodného města Vidnava 2015 za celoživotní přínos k rozvíjení česko-německých vztahů.

Já jsem se s Tonym, jak mu mezi přáteli říkáme, seznámil někdy v osmdesátých letech. Již tehdy jsme jako studenti teologie pociťovali významnou pomoc, především v podobě teologické literatury, kterou nám právě AG poskytovala. I díky Tonymu jsem pochopil, že usmíření a přátelství mezi našimi národy je přesně tou cestou, kterou je třeba jít, abychom na řetězec zla nenavazovali další oka, ale naopak křesťanskou láskou překonávali nenávist minulosti.

Daniel Herman

 Zpět na knížku "Vzdálená Evropa?".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook