Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Zachránce bloudícího - Text na záložce

Zachránce bloudícího - Text na záložce

 

Filosof, teolog a mystik Abú Hámid al-Ghazzálí (1058–1111, v lat. podobě Algazel) se narodil v íránském Chorásánu, oblasti, která ve středověku dala světu celou řadu velkých náboženských osobností. Ve své slavné autobiografii Zachránce bloudícího, srovnávané kupříkladu s Augustinovými Vyznáními, líčí své velkolepé hledání nepochybné jistoty a pravdy.

Po studiích islámských věd začal al-Ghazzálí vyučovat na věhlasné bagdádské univerzitě. Na vrcholu slávy jej však hluboce rozechvívá nejistota všeho vědění. Rozhoduje se tedy prozkoumat podrobně všechny cesty, jimiž lidé spějí k poznání. V teologii je vzdělán; během pár let si dokonale osvojuje spisy filosofů; za poznáním súfíjských mystiků odchází pod rouškou noci na deset let do ústraní. Pátráním v jejich knihách, především ale ve svém srdci nalézá konečně bezpečný základ všech pravd v jejich harmonii s tradicí.

Třebaže Zachránce bloudícího je dílo rozsahem nevelké, obsahuje v kostce řadu témat, rozpracovaných autorem v jeho rozsáhlejších pracích. Mohutné Vyvrácení filosofů – na něž později Averroes odpoví svým Vyvrácením vyvrácení – či Záměry filosofů v latinských překladech významně ovlivnily i scholastickou filosofii.

První české vydání al-Ghazzálího Zachránce bloudícího je doplněno doslovem překladatele, předního arabisty prof. Luboše Kropáčka.

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook