Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Duchovní smysl člověka dnes  »  Zápisník Josefa Chuchmy

Zápisník Josefa Chuchmy

O viru neúměrné pozornostiMladá fronta DNES | 15.1.2011 | rubrika: Názory | strana: 10 | autor: Josef Chuchma


Zápisník Josefa Chuchmy

Nevyzpytatelné jsou mediální kruhy a akcenty, což říkám jako ten, kdo v tisku pracuje déle než čtvrt století. Zatímco prasečí chřipka byla předloni globálním tématem číslo jedna nebo dvě - střídala se na čele mediální preference s ekonomickou krizí - vloni byly tance kolem tohoto onemocnění prohlášeny za bubliny a státy likvidovaly virotika za stamiliony (v té či oné měně). Nyní, respektive už týdny, v různých zemích témuž viru A(H1N)1 opět podléhají lidé, ale ona úmrtí vydávají v médiích na několik slov či řádek. Možná to už není takové „vzrůšo“, možná mají farmaceutické firmy na téhle položce již utěšeně vyděláno, takže jejich manažeři nemají potřebu obavy (a nákupy) přikrmovat. Něco tu zkrátka nesedí, totiž ta až příliš různá míra pozornosti.
O nepoměrné míře se dá též hovořit v souvislosti s úmrtím kněze Miloše Rabana, který skonal minulý týden ve věku dvaašedesáti let v liberecké nemocnici. V celostátních mutacích deníků na něj vybylo, když už vůbec, pár řádek (nicméně pro libereckou regionální přílohu novin, které držíte v ruce, hezkou vzpomínku na Miloše Rabana napsal zastupitel Liberce Vladislav Chvála). Připomeňme tedy alespoň takto dodatečně a stručně, kým Raban byl - už z toho bude zřejmé, že pár řádek o něm je zatraceně málo. Na Strojní fakultě ČVUT vystudoval systémové inženýrství. Nastoupil do Výzkumného ústavu bezpečnosti práce. Ale zabezpečení lidské existence nalezl jinde než v inženýrských systémech, totiž ve víře. Chtěl studovat teologii. V roce 1978 se tento ženatý otec dvou dcer nevrátil ze služební cesty do Vídně. Emigroval do Říma.
Teologii a filozofii studoval na Papežské lateránské univerzitě, doktorát získal na Papežské univerzitě Gregoriana. Papež mu, po nesnadném procesu, udělil dispenz od povinnosti celibátu a Raban byl v roce 1985 v Římě vysvěcen na kněze. Za budoucí místo působení, až to bude možné, mu byla určena litoměřická diecéze. „Zatím“ byl kaplanem ve Frankfurtu nad Mohanem.
Po roce 1989 se vrátil do vlasti a litoměřický biskup jej ustavil duchovním správcem v Hejnicích u Liberce. Dal se do obnovy tamějšího františkánského kláštera a poutní baziliky, sehnal peníze na rekonstrukci, vybudoval tam Mezinárodní centrum duchovní obnovy. Jen na okraj: doporučuji hejnický areál k návštěvě, je to krásné místo. A doporučuji také k četbě poměrně rozsáhlý a „nečesaný“ nekrolog, který v internetovém magazínu ChristNet o Miloši Rabanovi napsal Michal Podzimek, vysokoškolský kaplan v Liberci a pedagog na tamní univerzitě. (Podzimek mimo jiné uvádí: „Ještě před několika týdny mne prosil, abych mu sehnal různé kontakty na lidi, kteří na něj byli nasazení v Itálii, Německu i Česku, nebo jeho samého podezírali ze špionáže.“) Ostatně Raban na liberecké univerzitě působil jako docent teologie a v letech 2005-2007 byl i jejím děkanem.
Musím přiznat, že až do roku 2008 jsem o „nějakém“ Miloši Rabanovi neměl potuchy. Ale tehdy mu vydalo nakladatelství Vyšehrad knihu Duchovní smysl člověka dnes. Pozoruhodný čtyřsetstránkový spis, širší veřejností nepovšimnutý, v němž se Raban na základě rozsáhlé literatury teologické, filozofické a psychologické zamýšlí, jak svému životu vtisknout smysl, kde ten smysl „vzít“. Na konci knihy shrnuje: „Člověk nikdy není zcela svobodný od podmínek, ale vždy svobodný k něčemu, k možným změnám. Tak je vždy schopen smysluplné odpovědi, i kdyby to bylo jenom přijetí nezměnitelného osudu...“Zpět na knížku "Duchovní smysl člověka dnes".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook