Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Závoj a džíny / Ženy v islámském světě - Text na obálce

Závoj a džíny / Ženy v islámském světě - Text na obálce

… v Emirátech se arabští manželé musejí starat o to, aby se jejich ženy měly dobře. To znamená pravidelný přísun drahých prstenů, náhrdelníků a značkových kabelek. Se stejnou samozřejmostí, s jakou ženy inkasují štědré kapesné na kadeřníka, masáže a plastickou chirurgii, očekávají od manželů nákup luxusního automobilu.

„Cože, ty jsi měla v Praze dvě malé děti, pracovala na plný úvazek, starala se o manžela a neměla jsi ani jednu služebnou?“ vysoukala ze sebe Afat. „A to sis nechala líbit?“…

… děti v afghánském táboře byly špinavé a na tvářích měly boláky od nezahojené lašmánie, nemoci, kterou přenáší komár a jež způsobuje velké, mokvavé a nehojící se vředy.

„To mají z toho, že jim maminky dávaly vejce,“ prohlásila Mino zkušeně, když mi ukazovala umouněné, mentálně postižené dítě zmučené lašmánií a vlastní matkou, která ho svazovala šátky do tvaru mumie, aby nezlobilo.

„Kdo je jako dítě jí, bude němý,“ tvrdila Mino. Naopak drobné dávky hašiše nebo ostrých zelených papriček miminka prý uklidní. O převařené vodě nevěděly ženy nic, stejně jako o tom, že celý tábor má průjem možná i proto, že pije vodu z louží…

… francouzská předměstská sídliště terorizují kriminální gangy radikálních muslimů. Obchodují se vším, co přináší peníze a co je ilegální. Například drogy. A ženy? Kromě mé matky a mé sestry jsou to všechno děvky! Ty si můžu prostě vzít. A na morálku našich sester a příbuzných dohlídneme sami. Obléct se hezky, tak jako Pařížanky? Zakázáno. Jít večer ven s kamarádkou? Zakázáno. Strach z násilí kvůli údajné necudnosti, to tu znají všechny dívky…

Islámský svět je velmi různorodý a odpovědět jednoznačně na otázku, jaké postavení v něm zaujímají ženy a jak žijí, není možné. Snažili jsme se proto podívat na jejich život ze všech možných stran a přiblížit tak rozmanitost, která tento pro nás cizokrajný svět charakterizuje.

V této knize najdete příspěvky známých českých i zahraničních novinářek, žen, které v islámských zemích delší dobu pobývaly nebo zde trvale žijí, a konečně těch, které se zde narodily a problémy své země a postavením žen se celoživotně zabývají.

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook