Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Žena v době katedrál - Text na záložce

Žena v době katedrál - Text na záložce

Navzdory dosud stále dosti rozšířeným představám nebyl středověk obdobím, které ženám nepřálo – spíše naopak. Přední francouzská historička v předkládané práci vykresluje plastický obraz života středověké ženy, která hrála významnou roli v politickém, hospodářském, kulturním i náboženském životě své doby.

 

Vedle skutečně proslulých a dostatečně známých postav, jakými jsou královna Eleonora Akvitánská či Hildegarda z Bingen, se můžeme setkat i s méně známými, o to však podnětnějšími osobnostmi, jako je Dhuoda, autorka prvního pedagogického pojednání v dějinách francouzské literatury. Pozornost je však věnována i každodennímu životu ženy – řeholnice, manželky a paní domu, či ženě jako předmětu zbožňování v kurtoazní poezii.

 

Po nedávno vydaných Vznešených paních 12. století klasika Georgese Dubyho (Brno, 1997–1999) tak český čtenář dostává do rukou další závažný příspěvek k hlubšímu poznání této dnes tak inspirující problematiky.   

 

Régine Pernoudová (1909–1998) se narodila v Château-Chinon (Nie`vre). Dětství prožila v Marseille, studovala v Aix-en-Provence a Paříži. Doktorát získala na základě studie o dějinách přístavu v Marseille ve 13. století, jejím badatelským zájmem zůstalo období středověku. Svou profesní kariéru zahájila Régine Pernoudová v muzeu v Remeši, pracovala jako konzervátorka v Národním archivu, reorganizovala Muzeum francouzských dějin (Musée de l’Histoire de la France) a od roku 1980 stála v čele Centra Jany z Arku v Orléansu.

 

Již první autorčina kniha Lumie`re du Moyen Age (Světlo středověku) získala v roce 1947 cenu Femina-Vacaresco za kritiku a historii. Z početné bibliografie Régine Pernoudové uveďme řadu monografií věnovaných především, ale nikoli výhradně velkým ženským postavám středověkých dějin: Janě z Arku (Jeanne d’Arc), Eleonoře Akvitánské (Aliénor d’Aquitaine, 1966), Héloise a Abélardovi (Héloise et Abélard, 1970), Blance Kastilské (La Reine Blanche, 1972), Richardu Lví Srdce (Richard Coeur de Lion, 1988) či Hildegardě z Bingen (Hildegarde de Bingen, 1994).

 

Český čtenář může sáhnout po Životě Jany z Arku (Brno, 2000).

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook